Izby rolnicze chcą debaty publicznej nt. opodatkowania rolników
Krajowa Rada Izby Rolniczych zwróciła się do Kancelarii Prezydenta RP o włączenie sprawy opodatkowania rolników do dyskusji w ramach Forum Debaty Publicznej - poinformował we wtorek rzecznik KRIR Wojciech Petera.
KRIR wysłała pismo do Kancelarii Prezydenta, w którym proponuje, aby poświęcić dyskusję proponowanym zmianom w sposobie opodatkowania rolników. Chodzi o nowe zasady naliczania podatku dochodowego i prowadzenia rachunkowości w gospodarstwie rolnym. Dyskusja miałaby także obejmować rządowe plany dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników oraz kwestię składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.
"Przedstawione zagadnienia znajdują odzwierciedlenie w bieżących problemach środowiska rolniczego w naszym kraju, stanowią również pole do dyskusji w poszukiwaniu właściwych i skutecznych rozwiązań w tak istotnym i trudnym dziale społeczno-gospodarczym, jakim jest rolnictwo w Polsce" - napisano w piśmie do Kancelarii Prezydenta.
Od 1 lutego br. weszły w życie nowe przepisy, które różnicują wysokość składek zdrowotnych rolników. Za rolników i domowników w gospodarstwach do 6 ha składkę zdrowotną - tak jak dotychczas - zapłaci budżet. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.
Rząd zapewniał, że zaproponowane rozwiązanie ma obowiązywać wyłącznie w 2012 r. W kolejnych latach wysokość składki ma zależeć od indywidualnych dochodów rolnika. Powodem wprowadzania takiego tymczasowego rozwiązania był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał zróżnicowanie składek zdrowotnych w zależności od dochodów od lutego 2012 r.
Jednocześnie rząd zapowiedział, że przygotuje system obliczania dochodów w rolnictwie. Nad tymi zagadnieniami pracuje resort finansów oraz rolnictwa. Według rządu, taki system mógłby obowiązywać już od 2013 r. W opinii ministra rolnictwa Marka Sawickiego będzie to raczej 2014 r.
Ustawę o składkach zdrowotnych rolników krytykowały rolnicze organizacje i związki zawodowe. Izby Rolnicze podkreślały na przykład, że wersja przepisów, nad którą pracował parlament, nie była konsultowana z zainteresowanymi. Zdaniem Izby zaproponowane zmiany są niesprawiedliwe.
Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zapowiedział zaskarżenie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.