Trwa ładowanie...

Jabłka systematycznie drożeją. Rolnicy już się cieszą

Koniec problemów naszych sadowników jest coraz bliższy. Według oficjalnych danych ceny jabłek rosną z tygodnia na tydzień. A co ważne dotyczy to nie tylko sklepów, ale także skupu od producentów i w hurtowniach.

Jabłka systematycznie drożeją. Rolnicy już się ciesząŹródło: Fotolia
d1m5rsv
d1m5rsv

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, za kilogram jabłek deserowych rolnik otrzymuje średnio złotówkę i 85 groszy.

- Tylko w ciągu tygodnia, cena wzrosła prawie o ćwierć złotego. Popyt na owoce stale rośnie - zauważa Paweł Kreciński z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa.

Przez wycofanie części owoców z krajowego rynku oraz zawieranie umów z nowymi eksporterami, z chłodni znikło wiele ubiegłorocznych zapasów. Obecnie, producenci uzupełniają zapasy ostrożnie.

- Widzą stale rosnącą cenę i wstrzymują się ze sprzedażą. To ryzyko, ale może się opłacić - dodaje Kreciński.

d1m5rsv

Część zbiorów jabłek Polska eksportuje. Kontrahentów zagranicznych wabiła dotąd wysoka jakość po niskiej cenie. Podwyżki powodują, że w myśleniu branży musi dojść do zmian - przekonuje przewodniczący Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. Tłumaczy, że wygrywanie ceną jest najmniej korzystnym sposobem na podpisanie umowy.

Przy wyrównujących się cenach, należy dążyć do wykreowania marki polskiego jabłka i konsolidować się. Długofalowo, skorzysta na tym każdy uczestnik handlowego łańcucha, bez względu na wahające się ceny - przekonuje. Rocznie produkujemy około 3,5 miliona ton jabłek.

d1m5rsv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m5rsv