Jak docenić pracownika w okresie świąt?
Święta to między innymi czas wręczania podarunków. Zgodnie z tradycją dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Pracowników natomiast powinien „obdarować” pracodawca
Święta to między innymi czas wręczania podarunków. Zgodnie z tradycją dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Pracowników natomiast powinien „obdarować” pracodawca.
Grudzień jest jednym z najmniej sprzyjających pracy zawodowej miesięcy. W sklepach pojawiają się bożonarodzeniowe dekoracje, na rynkach większych miast rozpoczynają się świąteczne kiermasze i zewsząd dobiegają dźwięki świątecznych piosenek i kolęd. Jak wobec tylu dystraktorów pracownicy mają skupić się na wykonywaniu swoich zadań? Jak zmotywować pracowników do wytężonej pracy, zrealizowania założonych celów rocznych w okresie, kiedy przyjście do pracy jest jedną z ostatnich rzeczy, na którą mają ochotę? Odpowiedź jest prosta: świąteczne benefity.
Każdy lubi być obdarowywany, a grudzień jest doskonałą do tego okazją. Pracodawcy mogą wykorzystać sprzyjające okoliczności i wręczyć swoim pracownikom drobne upominki. Nie muszą być one drogie, najważniejszy jest bowiem gest. Zwykła świąteczna kartka napisana samodzielnie przez menedżera, może zmotywować pracownika do zwiększenia produktywności. Bo skoro on pośród swoich obowiązków znalazł czas na przygotowanie pocztówki, to przecież ja też mogę tak zorganizować swój czas by być bardziej efektywnym.
Świąteczne wyjście do kina
Wyjście do kina może być świetną alternatywą dla świątecznego „obżarstwa”. Ponadto, bony czy też vouchery na bilety do multipleksu są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem. Pracodawcy chcący zaoferować swoim pracownikom pokrycie kosztów wyjścia do kina, nie muszą kupować biletów samodzielnie. Mogą zdecydować się na usługi dostawcy tego typu usług. Zwykle oferują oni dostęp do wielu kin oraz często dużo niższą cenę biletów niż aktualnie obowiązująca w kasie. Co istotne, bony te zwykle mają długi termin ważności, pracownik może więc wykorzystać je w dowolnym czasie, niekoniecznie w okresie świątecznym. Co więcej, może samodzielnie zadecydować o filmie, który chce zobaczyć. Umożliwienie pracownikom wyboru repertuaru pozwoli uniknąć sytuacji, w której miłośnik horroru znajdzie się na sali, w której wyświetlana jest komedia romantyczna. Kolejnym plusem zaproponowania pracownikom tego typu świadczenia dodatkowego jest fakt, że do kina lubi chodzić każdy niezależnie od wieku czy płci.
Do wyboru, do koloru – czyli bony
Bony są jednym z popularniejszych świadczeń dodatkowych oferowanych pracownikom w okolicach świąt. Najczęściej proponowanymi są te na zakup asortymentu wybranego super- lub hipermarketu. Bardzo często dostawcy tego rozwiązania proponują beneficjentom bonów dodatkowe zniżki lub promocje. Z pewnością podreperują one budżet pracownika nadszarpnięty świątecznymi wydatkami. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy będzie zadowolony z otrzymania takiego prezentu od swojego pracodawcy. Warto dać zatrudnionym wybór, proponując kilka rodzajów bonów, a nie uszczęśliwiać ich na siłę. Ciekawą alternatywą mogą być bony na zakupy w centrach ogrodniczych. To świadczenie dodatkowe jest dość popularne w Wielkiej Brytanii. Dostawcy „bonów ogrodniczych” współpracują z dużymi centrami ogrodniczymi i szkółkami drzew. Choinka pod choinkę może okazać się niebanalnym, a przy tym pożądanym prezentem. Kolejną propozycją mogą być bony do wykorzystania w restauracji lub cukierni, zwłaszcza gdy pokryją one koszt posiłku nie tylko
pracownika, ale i jego najbliższej rodziny.
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
Zobacz: 17 śmiertelnych błędów szefa
Dla nowoczesnych – karta przedpłacona
Karty przedpłacone są bardziej nowoczesną formą bonów. Mają one formę karty płatniczej, jednakże nie są przypisane do konkretnego konta. Pracodawcy mogą doładować ją dowolną kwotą. Z racji tego, że mają one formę tradycyjnych kart można pokryć nimi koszty zakupów we wszystkich rodzajach sklepów, w centrach rozrywkowych oraz stacjach benzynowych. Ten rodzaj świadczenia dodatkowego z pewnością zadowoli pracowników. Będą oni bowiem mogli wydać otrzymane pieniądze na wybrane przez siebie cele. W formie karty przedpłaconej można również przekazać pracownikom świąteczną premię.
Elastyczne godziny pracy w okresie przedświątecznym...
Ludzie niezależnie od wieku i płci są przed świętami zabiegani, zajęci świątecznymi zakupami, planowaniem menu czy wybieraniem prezentów. Warto w tym okresie roku ułatwić im pogodzenie życia zawodowego i prywatnego proponując elastyczne godziny pracy. Ważne jest, aby dopracować szczegóły wdrożenia takiego benefitu i w jasny sposób przedstawić je załodze. Przy wprowadzaniu elastycznego czasu pracy w okresie świątecznym, pracodawca powinien jednak pamiętać o wcześniejszym ustaleniu grafiku, tak aby w firmie nie zabrakło pracowników. Uniknie to sytuacji, kiedy w środku dnia rozdzwoni się telefon i nie będzie miał go kto odebrać. Wprowadzenie takiego udogodnienia z pewnością spotka się z wdzięcznością ze strony pracowników, którzy będą zadowoleni, że mogą w środku dnia na chwilę „wyskoczyć” z biura i kupić prezenty. Co więcej, może zmotywować ich do bardziej efektywnej pracy, bowiem przed wyjściem będą chcieli zrealizować jak najwięcej z zaplanowanych na dany dzień zadań.
… lub dzień wolny
Jak już wspomniano przyjście do pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta jest ostatnią rzeczą, na którą pracownicy mają ochotę. Zdekoncentrowani świątecznymi przygotowaniami pracownicy z pewnością nie są zbyt produktywni. Zdarza się, że pracodawcy w dniu bezpośrednio poprzedzającym święta Bożego Narodzenia zamykają firmę, każąc przy tym wziąć pracownikom urlop wypoczynkowy. To rozwiązanie z pewnością cieszy wielu zatrudnionych. Z drugiej jednak strony nie wszyscy pracownicy chcą w taki sposób pozbywać się przysługujących im dni wolnych. Co można zrobić w tej sytuacji? Otóż można zamknąć w tym dniu firmę i tym samym zwolnić pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Personel zachowuje prawo do otrzymania wynagrodzenia, a takie rozwiązanie problemu dnia wolnego jest całkowicie zgodne z prawem. Pracownicy zyskują dodatkowy płatny dzień wolny, który mogą wykorzystać na świąteczne przygotowania, a pracodawca zadowoloną załogę.
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 ) Świąteczne dowody uznania nie muszą generować kosztów
Oprócz materialnych prezentów takich jak karty czy bony upominkowe ważne są również gesty. Czasem zwykłe słowo „dziękuję” może sprawić pracownikom radość. Ważne jest, aby w tym szczególnym okresie w roku w należyty sposób podziękować zatrudnionym osobom. Przełożony musi podkreślić znaczenie zadań wykonywanych przez swoich podwładnych oraz wskazać, że wie ile trudu i poświęcenia wymagało wykonanie niektórych z nich. Takie publiczne podziękowania z pewnością zmobilizują załogę do bardziej wytężonej pracy w następnym roku. Kolejną propozycją jest zorganizowanie konkursu na najlepszego pracownika roku. W głosowaniu powinna wziąć udział cała załoga, nie tylko kadra zarządzająca. Menedżerowie mogą jednak ze swojej strony nagrodzić najbardziej efektywnych, osiągających najlepsze wyniki pracowników. Kryteria przyznawania nagród przez załogę mogą być bowiem zupełnie odmienne od tych związanych z wynikami. Najlepszy pracownik powinien otrzymać drobny upominek lub inne specjalne wyróżnienie.
Pracodawco pamiętaj o pracowniku
W świadczeniach dodatkowych przyznawanych z okazji świąt wartość nie jest najważniejsza. Liczy się pamięć o pracowniku i uczyniony gest. Czasem słowa podziękowania i uznania dla całokształtu pracy mają większą wartość niż premia przelana na konto.
Sylwia Rębisz
Sedlak & Sedlak
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
Zobacz: 17 śmiertelnych błędów szefa