Jak efektywnie wypoczywać podczas urlopu

Jak efektywnie wypoczywać podczas urlopu
Źródło zdjęć: © Thinkstock

18.06.2013 10:03, aktual.: 18.06.2013 12:26

Wracamy po urlopie i wpadamy w to samo błędne koło nadmiaru obowiązków i narastającego napięcia. Zastanawiamy się, gdzie tkwi błąd i dlaczego nie udaje nam się utrzymać tego wakacyjnego stanu relaksu?

Odpowiedzi należy szukać w naszych stałych, utrwalonych sposobach odpoczywania albo ich braku i wewnętrznym nastawieniu do czasu wolnego, ale też do wykonywanych na co dzień zadań. Jeśli na przykład przywykliśmy, aby w czasie urlopu nadgonić wszystkie zaległe prace domowe, bo tak zawsze robili nasi rodzice i nie chcemy być od nich „gorsi”, może być nam trudno czerpać przyjemność z czasu wolnego. W innym przypadku decydujemy się na wyjazd do zatłoczonego hotelu, ponieważ tam jadą nasi znajomi, których nie chcemy zawieźć, a tak naprawdę cenimy ciszę i spokój.

Drugi ważny powód braku efektów urlopu, to nieumiejętność odpoczywania naszych umysłów. Zdarza się, że wychodzimy z założenia, że właśnie podczas wakacji powinniśmy znaleźć rozwiązanie dla naszych problemów, lub przemyśleć ważne zawodowe kwestie. Wpadamy w pułapkę myślenia o pracy i często poczucia winy z powodu nierozwiązanych zadań. Umiejętność „odpuszczenia sobie” i uznania swojego braku wpływu w niektórych momentach jest niezwykle potrzebne w sytuacjach przerw w pracy. Innymi słowy, odpoczynek to stan naszego umysłu, świadome korzystanie z czasu wolnego - wolnego od zadań, problemów i obciążeń. To umiejętność rozpoznawania własnych potrzeb i realizacji ich, a także czerpania przyjemności z okresu wolnego od zadań i obowiązków. Tą zdolność można wypracować w toku całego życia i stosować nie tylko podczas urlopu, ale każdego dnia.

Zasady skutecznego odpoczywania:

• Wybierz się na urlop z przekonaniem, że jest to czas dla ciebie ważny i potrzebny.
• Zdecyduj się na formę wypoczynku, zgodną z twoimi potrzebami, o której wiesz, że umożliwi ci regenerację.
• Przed wyjazdem zakończ wszystkie ważne i priorytetowe zadania.
• Uprzedź współpracowników/ klientów o swoim urlopie odpowiednio wcześniej.
• Na wakacjach nie kontaktuj się z firmą, nie sprawdzaj maili, w miarę możliwości nie wykonuj i nie odbieraj służbowych telefonów.
• W trakcie wyjazdu spędzaj czas zgodnie ze swoimi preferencjami, wybieraj aktywności, które sprawiają ci przyjemność.
• Wysypiaj się.
• Jeśli pojawiają się natrętne myśli na temat pracy, czy problemów staraj się świadomie kierować swoją uwagę na sprawy, które są dla ciebie przyjemne.
• Zaplanuj szukanie rozwiązań dla problemów na czas po urlopie.
• Po powrocie nie rzucaj się w wir pracy, ale stopniowo ją zaplanuj.
• Wypracuj swoje sposoby codziennego relaksu i stosuj je, wtedy podczas urlopu łatwiej będzie po nie sięgnąć.

Jedną z najważniejszych zasad skutecznego odpoczynku jest umiejętność oddzielenia czasu pracy od czasu wolnego. Należy to zrobić zarówno w sferze aktywności, które podejmujemy, jak i treści, które zaprzątają nasze myśli. Warto wypracować tą umiejętność dbając o zaplanowanie czasu urlopu, ale także każdego dnia znaleźć chwilę na relaks i regenerację. Jeśli obciążenie pracą i problemami staję się na tyle silne, że pojawiają się natrętne myśli i trudności w rozluźnieniu się, warto zacząć stosować techniki relaksacyjne. Do najpopularniejszych należą:

• Trening autogenny Schultza
• Relaksacja Jacobsona
• Medytacja
• Wizualizacja

Pamiętajmy także, że chwilowe przyjemności smakują przez chwilę, to czego potrzebujemy, żeby poczuć się trwale szczęśliwi to zaangażowanie i poczucie sensu – związane z jednej strony z realizacją naszych talentów i pasji, a z drugiej z pogłębianiem więzi z innymi ludźmi.

Justyna Glińska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także