Jak i do kiedy rozliczyć PIT 2023?
Kwestia podatków nie należy do miłych i sympatycznych fragmentów rzeczywistości. Kojarzy się z obowiązkami, karami oraz ubytkami w portfelu. Zobacz, jak rozliczyć swój podatek dochodowy w wygodny i przyjemny sposób. Zapamiętaj też kluczowe terminy, których powinien przestrzegać odpowiedzialny podatnik.
20.12.2023 | aktual.: 20.12.2023 16:41
Prokrastynacja oznacza odkładanie w nieskończoność rzeczy, które powinno się wykonać. Podatki są jedną z nich. Wpływa na to wiele czynników, ale ważne jest to, że podatnicy nie czują presji czasu. Wydaje im się, że mają go mnóstwo a za rozliczenie przed czasem nie otrzymają żadnych bonusów. Tymczasem wcześniejsze rozliczenie daje szansę na poprawienie ewentualnych pomyłek oraz gwarancją szybszego otrzymania zwrotu podatku z urzędu skarbowego. W przypadku rozliczeń dokonywanych drogą elektroniczną urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni na wypłacenie zwrotu podatku. Widać więc wyraźnie, że korzyści są spore i nie warto przekładać rozliczenia PIT 2023.
Do kiedy PIT za 2023 rok?
Najważniejszą datą jest – jak niemal co roku – ostatni dzień kwietnia. Żeby sprawnie rozliczyć PITy w 2024 roku, podatnicy powinni sobie zaznaczyć w kalendarzach datę "30 kwietnia". Właśnie tego dnia o północy mija termin, do którego należy wykonać rozliczenie roczne za 2023. Inaczej było rok wcześniej – z uwagi na to, że ostatni dzień kwietnia wypadał w niedzielę, a przedostatni w sobotę, deklaracje można było składać i wysyłać do 2 maja. Jednak lepiej o tej dacie zapomnieć i nie zakładać, że w tym roku będzie podobnie. Warto napisać jeszcze raz, że w 2024 roku deklaracje podatkowe za 2023 rok należy złożyć najpóźniej 30 kwietnia.
Termin ten dotyczy wszystkich najbardziej popularnych formularzy - PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. Warto jednak pamiętać, że w przypadku druku PIT-28 podatek należy uiścić do 28 lutego. Termin złożenie deklaracji to z kolei 30 kwietnia. Reguła ta nie dotyczy pozostałych wymienionych formularzy.
Przekroczenie terminu niesie ze sobą konsekwencje. Aby ich uniknąć, należy niezwłocznie po zauważeniu zaniedbania złożyć do urzędu skarbowego tzw. czynny żal. To dla urzędu informacja, która mówi, że podatnik zauważył swój błąd i chce go naprawić. Czynny żal powinien zawierać dane podatnika, adres urzędu skarbowego, datę i podpis. Dobrą praktyką jest dodanie powodu przekroczenia terminu. Mogą to być na przykład wydarzenia rodzinne, choroba lub inne utrudniające złożenie deklaracji PIT zdarzenia. Wymienienie i opisywanie powodów nie jest obowiązkowe, ale w przypadku czynnego żalu na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.
Oczywiście wraz z wyrażeniem czynnego żalu trzeba zapłacić podatek, jeśli tak wynika z rozliczenia PIT-u. Ważne jest też to, że dokument (w formie odręcznej lub wydrukowanej) należy złożyć w urzędzie osobiście, nie można go wysłać pocztą lub przesłać przy pomocy internetu.
Wcześniejsze rozliczenie PIT 2023
Jak rozliczyć PIT 2023? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatek dochodowy rozliczyć wcześniej. Zwłaszcza, że obecnie jest to wygodne, łatwe i zaskakująco szybkie. Wystarczy skorzystać z darmowego programu PITax.pl, który prowadzi podatnika krok po kroku, podpowiada ulgi podatkowe i dba o to, by zwrot podatku wypłacony podatnikowi był jak największy. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że podatnicy korzystający z PITax.pl otrzymali na konta już ponad 1,2 miliarda złotych zwrotów z urzędów skarbowych! Ta liczba na pewno robi wrażenie.
Najwyższy zwrot uzyskuje się dzięki uwzględnieniu ulg, o których "nie pamięta" np. rządowy system Twój e-PIT. A przecież ustawodawca przewidział wiele preferencji podatkowych. Oprócz tych najpopularniejszych, jak ulga internetowa czy prorodzinna, istnieje także wiele mniej znanych. Dobrym przykładem jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od dochodu kosztu ulepszeń domu jednorodzinnego, które są związane z poprawą parametrów energetycznych i zmniejszeniem emisyjności budynków. Mało kto zna to odliczenie, a PITax.pl je uwzględnia. Mało tego – podpowiada je użytkownikowi.
Najważniejszym celem twórców programu było zapewnienie użytkownikom najwyższego możliwego zwrotu podatku, co można osiągnąć przez skorzystanie z przewidzianych w prawie podatkowym ulg i odliczeń.
Jak rozliczyć ePITy 2023?
Przede wszystkim warto postawić na rozwiązania elektroniczne. Samodzielne drukowanie i wypełnianie formularzy to droga przez mękę. Prawo podatkowe jest skomplikowane, a Polski Ład i jego kolejne aktualizacje tylko utrudniły sytuację. Dlatego statystycznemu podatnikowi trudno jest wypełnić wydrukowany PIT własnoręcznie i jednocześnie skorzystać ze wszystkich należnych odliczeń. Szkoda czasu na eksplorowanie tajników przepisów, które ze swej natury są dość hermetyczne.
Rządowy system Twój e-PIT gwarantuje sprawne rozliczenie, wysyłkę deklaracji do urzędu skarbowego i otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Ale dostępny bezpłatnie program PITax.pl oferuje dokładnie to samo, a do tego wiele więcej. Narzędzie podpowiada ulgi i zawiera obszerną bazę wiedzy, z której można korzystać podczas wypełniania deklaracji. Do tego twórcy programu przygotowali katalog organizacji pożytku publicznego, którym w bardzo łatwy sposób można przekazać 1,5% swojego podatku.
Wydaje się, że rozwiązanie dylematu "Jak rozliczać PIT" jest proste. Warto wybrać tą opcję, które daje najwięcej korzyści, jest wygodna i nowoczesna, a przede wszystkim umożliwia uzyskanie maksymalnego możliwego zwrotu podatku. Albo zapłacenie minimalnego możliwego podatku. W obu przypadkach korzyść jest jasna i namacalna – w domowym budżecie zostaje więcej pieniędzy.