Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
09-01-2019 13:23

Jak korzystnie nabyć samochód dla biznesu? Odpowiadamy

Masz własne przedsiębiorstwo i do prężnego prowadzenia biznesu potrzebujesz wynajmu firmowego samochodu? Wcale nie musisz decydować się na zakup pojazdu za gotówkę lub włączenie do majątku firmowego auta wykorzystywanego prywatnie. Poznaj korzystne rozwiązania, dzięki którym staniesz się użytkownikiem samochodu firmowego.

Jak korzystnie nabyć samochód dla biznesu? OdpowiadamyŹródło: materiały partnera
d1raq0u
d1raq0u

Istnieje wiele zewnętrznych form finansowania, które pozwalają nabyć pojazd przeznaczony do celów biznesowe. Warto rozważyć każdą z nich, aby wybrać opcję najbardziej dopasowaną do własnych oczekiwań i potrzeb.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to jedna z opcji, dzięki której przedsiębiorca staje się współwłaścicielem pojazdu (drugim współwłaścicielem jest bank). Całkowita wartość samochodu zostaje rozłożona na raty.

Minusem kredytu samochodowego jest m.in. ograniczona optymalizacja podatkowa – w koszty można wliczyć wyłącznie część odsetkową raty. Niedogodnością mogą okazać się również dość wysokie wymagania związane ze zdolnością kredytową.

Leasing samochodowy

Leasing samochodów to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Pozwala na użytkowanie pojazdu przez cały okres trwania umowy, a następnie daje możliwość wykupu auta – o ile przedsiębiorca chce skorzystać z takiej opcji.

d1raq0u

Leasing przynosi wiele korzyści również z podatkowego punktu widzenia. Umożliwia wliczenie w koszty tzw. opłaty wstępnej oraz całej raty (część odsetkową i kapitałową). Ponadto rozłożenie płatności sprzyja zachowaniu płynności finansowej.

Wynajem długoterminowy

Trzecią opcją jest wynajem długoterminowy, który z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega bowiem znacznie więcej korzyści płynących z użytkowania auta niż z jego posiadania na własność.

W przypadku wynajmu, opłaty z tego tytułu uwzględniają nie tylko koszty użytkowania pojazdu. Obejmują także m.in. opłaty związane z ubezpieczeniem OC i AC czy naprawami gwarancyjnymi. Dzięki temu, że wszystkie koszty miesięczne są stałe, przedsiębiorcę nie zaskakuje żaden nieprzewidziany wydatek. Pozwala to na dokładne zaplanowanie miesięcznego budżetu firmowego.

Jeżeli przedsiębiorca zechce jednak wykupić pojazd po zakończeniu okres umowy, zwykle ma taką możliwość. Warunki ustalane są indywidualnie – w zależności od wewnętrznej polityki firmy oferującej wynajem długoterminowy.

d1raq0u

Nie da się jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w twoim przypadku. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że trzeci kwartał 2018 roku okazał się rekordowy dla wynajmu długoterminowego – łączna liczba pojazdów zwiększyła się w tym okresie aż o 17% w stosunku do ubiegłego roku[1]. Świadczy to o rosnącej popularności takiego rozwiązania wśród przedsiębiorców, co może sugerować opłacalność właśnie tej formy finansowania.

[1] https://pzwlp.pl/dla-mediow/wyniki-pzwlp/7-listopada-2018-wyniki-pzwlp-po-iii-kwartale-2018-informacja-prasowa

d1raq0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raq0u