Trwa ładowanie...
d3h6mgo
Gazeta Krakowska
lokata

Jak oszczędzać bez mrożenia gotówki

Chcesz oszczędzać, ale nie wiesz, na jak długo możesz zamrozić pieniądze? Konto oszczędnościowe jest właśnie dla ciebie. Daje zysk na poziomie średniego oprocentowania depozytów w banku - choć do najlepszych oprocentowań lokat mu daleko - za to w każdym momencie można z niego podjąć pieniądze bez utraty należnych odsetek. A oferta kont właśnie się rozrosła.
Share
d3h6mgo

_ Konta oszczędnościowe stały się ostatnio przebojem na polskim rynku ofert bankowych. I nie ma się czemu dziwić, bo dobry rachunek oszczędnościowy posiada cechy konta osobistego i lokaty, łączy w sobie to, co najlepsze w obu produktach _- mówi Piotr Kamiński, prezes Banku Pocztowego. Wczoraj kierowana przez niego instytucja finansowa dołączyła do grona banków, które oferują konta oszczędnościowe. Pocztowy od razu wprowadził je z oprocentowaniem 6 proc. w skali roku. Lepsze, ze stopą 6,06 proc., ma tylko Eurobank. Natomiast Polbank EFG i Toyota Bank proponują identyczną stawkę.

Jednak oferta Pocztowego ma jedną podstawową przewagę nad konkurencją - pozwala na podejmowanie pieniędzy z rachunku bezpłatnie aż trzy razy w miesiącu. Każda kolejna wypłata kosztuje 5 zł. Pocztowy wyróżnia także sieć dostępu do kont. Można je otworzyć w 1573 urzędach Poczty Polskiej, w których są stanowiska banku, oraz w 57 jego placówkach własnych. Gotówkę zaś można podejmować we wszystkich placówkach PP, których jest ok. 8 tys., punktach banku lub dokonując internetowego przelewu na konto w innym banku. Inne instytucje finansowe zazwyczaj pozwalają na podjęcie pieniędzy z konta oszczędnościowego za darmo tylko raz w miesiącu.

_ Opłaty za prowadzenie konta znacznie wzrastają wraz ze zwiększaniem częstotliwości korzystania z niego _- mówi Michał Kwiatkowski, analityk Comperia.pl. _ Przykładem mogą być tak samo oprocentowane rachunki Polbanku i Toyota Banku. Zakładając, że miesięcznie dokonamy trzech operacji - przelewu internetowego, przelewu w oddziale banku oraz wypłaty gotówki w placówce - ich atrakcyjność nie jest już taka sama. W Polbanku zapłacimy za wszystko łącznie 2 zł, a w Toyota Banku już 9 zł _ - wyjaśnia. Podkreśla, że uważać należy także na konta oszczędnościowe w instytucjach, które pierwszą wypłatę oferują za darmo. _ Często takie oferty kryją wysokie opłaty za kolejne dokonywane operacje. _

d3h6mgo

_ W Getin Banku i Citi Handlowym za kolejne przelewy zapłacimy od 5 do 8 zł _ - mówi analityk. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z takich kont, tylko podobnie jak w przypadku innych ofert trzeba uważnie je przeanalizować. Tym bardziej że podobnie jak to miało miejsce np. z kredytami, banki będą uatrakcyjniać rachunki oszczędnościowe. Wymusi to rosnąca konkurencja. Właśnie na podbój rynku rusza Meritum Bank (to nowa nazwa starego BWE). Natomiast w połowie tego miesiąca wystartuje Alior Bank. Oba zapowiadają bardzo agresywną walkę o klientów indywidualnych m.in. bardzo atrakcyjną ofertą depozytów.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Gazeta Krakowska

d3h6mgo

Podziel się opinią

Share
d3h6mgo
d3h6mgo