Dodatek pielęgnacyjny
Dodatek pielęgnacyjny (208,17 zł lub 312,26 zł) przysługuje osobom, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat. Przyznaje się go na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Osobom, które ukończyły 75 lat, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest z urzędu.
Osobie, która ukończyła 75 lat i uznana została za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje jeden dodatek pielęgnacyjny. Dodatku nie otrzyma osoba, która pobiera rentę socjalną.
Co trzeba zrobić, by dostać dodatkowe pieniądze? Wymagane jest przygotowanie zaświadczenia o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, a także dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia. Następnie składamy wniosek - albo osobiście, albo przez przedstawiciela ustawowego - bezpośrednio w oddziale ZUS lub wysyłając je pocztą. Adresatem jest jednostka organizacyjna ZUS, która przyzna i wypłaci świadczenie.
W ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie powinniśmy się spodziewać wydania decyzji.
Na dodatek pielęgnacyjny może również liczyć inwalida wojenny, który jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. W tym przypadku dostanie on 312,26 zł.