Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka?

Zdrowe zęby i dziąsła to podstawa pięknego uśmiechu. Aby uchronić je od chorób, trzeba o nie dbać – codziennie i już od pierwszych lat życia. Dzieci, którym udaje się uniknąć próchnicy są zdrowsze i lepiej się rozwijają.

Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka?

30.11.2016 | aktual.: 24.01.2018 12:43

Zdrowe zęby i dziąsła to podstawa pięknego uśmiechu. Aby uchronić je od chorób, trzeba o nie dbać – codziennie i już od pierwszych lat życia. Dzieci, którym udaje się uniknąć próchnicy są zdrowsze i lepiej się rozwijają.

Zęby mleczne pojawiają się u dziecka w okresie 6-30 miesięcy od narodzin. Korzystamy z nich tylko kilka lat – człowiek traci „mleczaki” w wieku 6-12 lat i zastępuje je stałym uzębieniem. Zębów mlecznych nie powinno uważać się jednak za tymczasowe, a ich pielęgnacji bagatelizować. Niestety wiele osób – i to zarówno dzieci, jak i opiekunów – nie wie, jak prawidłowo chronić zęby najmłodszych. Tymczasem dbanie o nie powinno zacząć się już kiedy dziecko... jest w brzuchu matki. ##Przed decyzją o potomstwie Jeżeli planujesz powiększenie rodziny to pamiętaj, żeby najpierw dokładnie wyleczyć wszystkie zęby. Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów.

Niewyleczone zęby mogą powodować stan zapalny jamy ustnej, a ten utrudnia zajście w ciążę. Po drugie, problemy z próchnicą mają wpływ na organizm kobiety w ciąży, a tym samym na płód. Zły stan jamy ustnej może być źródłem zakażenia oraz różnych powikłań, a nawet prowadzić do przedwczesnego porodu.

Leczenie zębów u kobiet w ciąży jest oczywiście możliwe, a w przypadku dużych zmian wręcz konieczne. Najlepszym na to okresem jest czas pomiędzy 14-20 tygodniem ciąży, więc jeśli stan zdrowia na to pozwala najlepiej poczekać z zabiegami stomatologicznymi do tego momentu. Pamiętaj jednak, że w ciąży nie jest wskazane robienie zdjęć rentgenowskich. Jeśli planujesz więc potomstwo to jak najszybciej udaj się do dentysty na przegląd i zrób pantomogram, czyli przekrojowe zdjęcie wszystkich zębów. Jeżeli są one zdrowe to nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia starań. Warto jednak udać się na wizytę w 3-4 i 8 miesiącu ciąży. Jeśli jednak konieczne jest leczenie, trzeba od razu dokładnie je zaplanować – może ono potrwać od paru tygodni do nawet kilku miesięcy. ##Dziewięć miesięcy szczególnej troski Zalążki zębów powstają już w wieku płodowym. Styl życia, a przede wszystkim odżywianie i higiena jamy ustnej kobiety w ciąży, wpływa na mineralizację zębów dziecka i ich rozwój już po narodzinach.

Przyszła mama powinna więc przede wszystkim zadbać o zdrową dietę - jeść dużo warzyw i owoców, a także ryb, nabiału i produktów pełnoziarnistych oraz unikać słodyczy i słonych przekąsek. Pokarmy powinny być bogate w białko, jak również w witaminy A, C i D oraz wapń i fosforany, które wpływają na zdrowie i jakość zębów. To ważne również ze względu na to że, jak pokazują badania, dieta brzemiennej kobiety wpływa na preferencje smakowe dziecka.

Ponadto należy pamiętać, że w okresie ciąży organizm jest szczególnie narażony na próchnicę i stany zapalne dziąseł. Dzieje się tak ze względu na wahania poziomu hormonów, a także zmianę ilości i składu śliny oraz występujące często w tym czasie wymioty. Dlatego kobieta w ciąży powinna dbać o jamę ustną jeszcze dokładniej niż zwykle. ##Pierwsze lata na świecie Rodzice powinni dbać o jamę ustną maleństwa już od momentu narodzin. Jak to zrobić? Po skończonym posiłku należy przemyć dziąsła zwilżonym w ciepłej wodzie lub naparze z rumianku gazikiem nawiniętym na palec. W ten sam sposób myje się również pierwsze zęby mleczne, które zaczynają się wyrzynać zwykle ok. 6 miesiąca życia. To ważne wydarzenie, powinno być sygnałem, żeby umówić się na pierwszą wizytę u stomatologa. Dentysta obejrzy, jak rozwijają się młode zęby oraz udzieli niezbędnych rad młodym rodzicom.

Jak sobie radzić w pierwszych miesiącach życia swojego potomstwa? Pamiętaj, że próchnica to choroba zakaźna! To rodzice najczęściej zarażają nią dziecko. Dlatego nie oblizuj smoczka, łyżeczki ani innej rzeczy, które dziecko wkłada do ust. Nie pij też z jednej butelki ani nie całuj dziecka w usta.

Najlepiej ograniczać również korzystanie ze smoczka – długie jego używanie może prowadzić do powstawania wad zgryzu. Ponadto zwalczajmy u dziecka niezdrowe nawyki, takie jak ssanie palca, obgryzanie paznokci czy oddychanie przez usta.

Ze szczoteczką do zębów warto oswajać od najmłodszych lat, chociażby przez używanie jej do zabawy. Dzięki temu dziecko będzie traktowało ją jako znany mu i niegroźny przedmiot. Gdy maluch będzie już w stanie stabilnie uchwycić szczoteczkę, warto zacząć naukę mycia zębów. Pamiętajmy jednocześnie, aby nakładać odpowiednią ilość pasty – do 3 roku życia powinniśmy stosować śladową jej ilość o zawartości 1000 ppm związków fluoru, a od 3 do 6 roku życia używać tej samej pasty, ale w ilości odpowiadającej ziarnku grochu. Kiedy dziecko skończy 6 lat możemy zacząć używać „dorosłej” pasty czyli takiej o stężeniu 1450 ppm przy czym jej ilość nie powinna przekraczać 1-2 cm.

Co ważne, dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie rodziców. Jeśli sam będziesz odpuszczał mycie swoich zębów, to dziecko również może nie widzieć takiej potrzeby. Ucząc go odpowiedniej higieny, pokaż, że trzeba czyścić wszystkie zęby z każdej strony, a także język, nie połykać pasty, a po skończeniu umyć szczoteczkę. Warto też tłumaczyć dziecku, po co dba się o jamę ustną, na przykład mówiąc, że pasta tworzy obronny mur, który nie wpuści bakterii do zębów. Chociaż młody człowiek po jakimś czasie może już sobie nieźle radzić ze szczoteczką, to do osiągnięcia wieku szkolnego przy myciu zębów powinni asystować rodzice, którzy w razie potrzeby poprawią niedokładnie wyczyszczone przez dziecko powierzchnie i zakamarki.

##Idziemy do przedszkola Kolejnym ważnym okresem w życiu dziecka jest czas, kiedy trafia do pierwszej grupy rówieśniczej – do przedszkola. Tu będzie spędzało większość dnia i spożywało posiłki. W przedszkolu powinno się więc dążyć do utrwalania dobrych nawyków higienicznych wyniesionych z domu. Na tym etapie dzieci powinny wiedzieć, że każdy musi mieć swoją własną szczoteczkę oraz zadbać o to, żeby nie dotykała innych, np. odkładając ją do oddzielnego kubeczka. Niezależnie od opieki przedszkolnych wychowawców i stopniowo rosnącej samodzielności dzieci, rodzice powinni pilnować, aby dziecko myło zęby przynajmniej 2 razy dziennie i pamiętać o wymianie szczoteczki co 3 miesiące – zarówno tej w domu, jak i w przedszkolu.

Równocześnie należy zadbać o odpowiednią dietę i nawyki żywieniowe najmłodszych. Po pierwsze przypilnuj dziecko, żeby unikało podjadania. Jeżeli pomiędzy głównymi posiłkami zachowuje się odpowiednio długie przerwy, składniki śliny mogą zneutralizować działanie kwasów, a nawet naprawić uszkodzenia szkliwa. Po drugie – ograniczaj spożycie słodyczy – podawaj je bezpośrednio po głównym posiłku i najlepiej tak jak w tzw. modelu szwedzkim, czyli raz w tygodniu. Pamiętaj przy tym, że owoce również zawierają cukier więc ich spożycie powinno być kontrolowane. Podobnie soki, które należy podawać do posiłku i najlepiej przez słomkę. Przyzwyczajamy jednocześnie do gaszenia pragnienia niegazowaną wodą. Kolorowe, słodzone napoje mogą być podawane dzieciom, ale sporadycznie.

Nie mniej ważne niż sumienna, codzienna higiena i wyrabianie odpowiednich nawyków żywieniowych są regularne wizyty u dentysty. Aby dziecko oswoiło się z gabinetem zabierzmy je na tzw. wizyty adaptacyjne, najlepiej już po wyrznięciu pierwszego zęba. Z pewnością nie należy czekać z pierwszymi odwiedzinami w gabinecie do momentu pojawienia się problemów z zębami i dolegliwości bólowych. Wybierając stomatologa, który chętnie i z sukcesem współpracuje z dziećmi i chodząc do niego na wizyty kontrolne co 3-4 miesiące znacznie ograniczamy ryzyko pojawiania się u malucha strachu przed dentystą.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak prawidłowo dbać o zęby swojego dziecka odwiedź stronę: www.zebymalegodziecka.pl. ##Dzieciństwo bez próchnicy „Dzieciństwo bez próchnicy” to ogólnopolski program profilaktyki stomatologicznej poprzez edukację skierowany zarówno do najmłodszych jak i tych, którzy mają wpływ na kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych i higienicznych u dzieci.

Od 2012 roku sympatyczny królik Pampiś oraz edukatorzy odwiedzili prawie 6000 przedszkoli, gdzie uczyli, jak prawidłowo myć zęby. W takim po części szkoleniu, po części zabawie wzięło udział ponad 360 tys. dzieci.

To nie wszystko. Działaniami edukacyjnymi objęto również ponad 700 tys. rodziców, 15 tys. nauczycieli przedszkolnych, a także 285 lekarzy pediatrów oraz niemal 1400 pielęgniarek i położnych.

Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia i w latach 2012-2016 był realizowany przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Przeprowadzono go dzięki wsparciu kwotą ponad 5 milionów franków przekazanych w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Artykuł sponsorowany

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)