Trwa ładowanie...

Jak przeliczyć ponownie emeryturę? Wyjaśniamy

Osoby posiadające prawo do emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie wysokości przyznanego im świadczenia. Poniżej przedstawiamy, kto może złożyć taki wniosek i jak to zrobić.

Istnieje możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracyIstnieje możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracyŹródło: Licencjodawca, fot: ZOFIA BAZAK
d35y7ha
d35y7ha

Możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy istnieje w kilku sytuacjach:

        
  • Jeżeli emeryt lub rencista nie przedstawił wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia;
  • Kiedy obecnie może udokumentować zarobki za lata sprzed przejścia na emeryturę lub rentę albo za okres po przyznaniu świadczenia;
  • Gdy po przyznaniu świadczenia dany emeryt lub rencista pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

W przypadku emerytur przyznawanych na nowych zasadach, ponowne przeliczenie jest również możliwe, gdy emeryt:

  • Uzyskał nowe dowody wpływające na wysokość kapitału początkowego, dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych lub wynagrodzeń przed przyznaniem emerytury.
d35y7ha

Portal biznes.interia.pl wskazuje, że ponowne przeliczenie świadczenia może być korzystne także dla kobiet, które przed 1999 rokiem wychowywały dzieci. W ich przypadku do kapitału początkowego może być doliczone maksymalnie 6 lat opieki nad dziećmi.

Dodatkowo portal zwraca uwagę na grupę kobiet, które opłacały składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku. Aby mogły one złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, muszą mieć ukończone 65 lat, ale nie osiągnąć jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego określonego dla mężczyzn. Mogą wtedy zdecydować się na złożenie wniosku o przeliczenie albo poczekać do ukończenia 67 lat, gdy ZUS zrobi to automatycznie.

Korzystne dla kobiet

Aby ponownie przeliczyć emeryturę, świadczeniobiorca musi złożyć formularz ERP0, który dostępny jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do wniosku konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia oraz wynagrodzenia. Dokumenty te można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub wysyłając je pocztą. ZUS ma 30 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności na wydanie decyzji dotyczącej przeliczenia świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35y7ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y7ha