Jak przeliczyć ponownie emeryturę? Wyjaśniamy
Osoby, które mają prawo do emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy, mogą zgłosić wniosek o ponowne przeliczenie wysokości przyznanego już świadczenia. Poniżej przedstawiamy, kto może skorzystać z tej możliwości i jak to zrobić.
Możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy istnieje w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, emeryt lub rencista może to zrobić, jeśli:
- w momencie składania wniosku o świadczenie nie miał wszystkich dokumentów dotyczących okresów ubezpieczenia, które mogłyby zwiększyć wysokość świadczenia;
- teraz jest w stanie udokumentować dochody sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, albo dochody uzyskane po przyznaniu świadczenia;
- po przyznaniu świadczenia kontynuował pracę lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
John Godson ostrzega. "Może dojść do konfliktów rasowych"
W przypadku emerytur przyznanych na nowych zasadach, możliwe jest także ponowne przeliczenie, jeśli emeryt:
- ma nowe dowody wpływające na wysokość kapitału początkowego, dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych, lub zarobków przed przyznaniem emerytury.
Korzystne dla kobiet
Portal biznes.interia.pl podkreśla, że ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego może być korzystne także dla kobiet, które przed 1999 rokiem opiekowały się dziećmi. W ich przypadku, do kapitału początkowego może być doliczone do 6 lat opieki nad dziećmi.
Dodatkowo, portal wskazuje na kolejną grupę, która może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury. Mowa tu o kobietach, które odprowadzały składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku.
Kobiety te muszą osiągnąć wiek 65 lat, ale nie mogą jeszcze mieć podwyższonego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn. Mają wtedy dwie możliwości: mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub poczekać do ukończenia 67 lat, kiedy to ZUS automatycznie przeliczy ich emeryturę.
Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Aby dokonać ponownego przeliczenia emerytury, świadczeniobiorca musi złożyć wniosek ERP0, który jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia i wynagrodzenie. Złożenie wniosku możliwe jest osobiście, przez pełnomocnika lub listownie. ZUS ma 30 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do podjęcia decyzji na wydanie decyzji dotyczącej ponownego przeliczenia świadczenia.