Trwa ładowanie...

Jak przeliczyć ponownie emeryturę? Wyjaśniamy

Osoby, które mają prawo do emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy, mogą zgłosić wniosek o ponowne przeliczenie wysokości przyznanego już świadczenia. Poniżej przedstawiamy, kto może skorzystać z tej możliwości i jak to zrobić.

Zmiany w limitach dla emerytów i rencistów Zmiany w limitach dla emerytów i rencistów Źródło: Getty Images, fot: Grazyna Palaszewska
d15az1k
d15az1k

Możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy istnieje w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, emeryt lub rencista może to zrobić, jeśli:

  • w momencie składania wniosku o świadczenie nie miał wszystkich dokumentów dotyczących okresów ubezpieczenia, które mogłyby zwiększyć wysokość świadczenia;
  • teraz jest w stanie udokumentować dochody sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, albo dochody uzyskane po przyznaniu świadczenia;
d15az1k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

John Godson ostrzega. "Może dojść do konfliktów rasowych"

W przypadku emerytur przyznanych na nowych zasadach, możliwe jest także ponowne przeliczenie, jeśli emeryt:

  • ma nowe dowody wpływające na wysokość kapitału początkowego, dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych, lub zarobków przed przyznaniem emerytury.

Korzystne dla kobiet

Portal biznes.interia.pl podkreśla, że ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego może być korzystne także dla kobiet, które przed 1999 rokiem opiekowały się dziećmi. W ich przypadku, do kapitału początkowego może być doliczone do 6 lat opieki nad dziećmi.

d15az1k

Dodatkowo, portal wskazuje na kolejną grupę, która może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury. Mowa tu o kobietach, które odprowadzały składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku.

Kobiety te muszą osiągnąć wiek 65 lat, ale nie mogą jeszcze mieć podwyższonego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn. Mają wtedy dwie możliwości: mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub poczekać do ukończenia 67 lat, kiedy to ZUS automatycznie przeliczy ich emeryturę.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Aby dokonać ponownego przeliczenia emerytury, świadczeniobiorca musi złożyć wniosek ERP0, który jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia i wynagrodzenie. Złożenie wniosku możliwe jest osobiście, przez pełnomocnika lub listownie. ZUS ma 30 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do podjęcia decyzji na wydanie decyzji dotyczącej ponownego przeliczenia świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15az1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15az1k