Trwa ładowanie...

Jak rozliczyć darowiznę mieszkania z hipoteką

Prezent w postaci lokalu, podobnie jak pomoc finansowa, jest objęty zwolnieniem z podatku w ramach najbliższej rodziny. Dotyczy to darowizn otrzymanych od małżonka, zstępnych (czyli dzieci i wnuków), wstępnych (czyli rodziców i dziadków) oraz rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Jak rozliczyć darowiznę mieszkania z hipotekąŹródło: Jupiterimages
deihtq6
deihtq6

Konieczne zgłoszenie

By nie płacić daniny, należy zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego albo od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Mówi o tym art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wątpliwości mogą jednak powstać, gdy rodzice spłacają za dziecko kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup nieruchomości.

Podobny problem rozstrzygnął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPB2/436-291/10-2/AF z 19 października 2010 r. Z pytaniem zwrócił się podatnik, któremu rodzice chcą przekazać w formie umowy darowizny mieszkanie własnościowe w części obłożone hipoteką, ponieważ na jego zakup rodzice zaciągnęli kredyt hipoteczny. Do spłaty pozostało jeszcze ok. 100 tys. zł, co potrwa do 2017 r. Wnioskodawca nie ma zdolności kredytowej i nie może przejąć zobowiązań wobec banku. Wartość mieszkania wynosi około 300 tys. zł. Kwota raty miesięcznej wraz z odsetkami to około 1400 zł.

Interpretacja potwierdza, że taka darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ustawy. - Nie ma znaczenia, że rodzice nadal będą spłacać kredyt, który zaciągnęli na zakup nieruchomości będącej przedmiotem darowizny – uznał dyrektor izby.

deihtq6

Co ze spłatą kredytu

Nie wszyscy pamiętają, że spłata kredytu za kogoś innego jest formą darowizny, która podlega opodatkowaniu. Dobra wiadomość jest taka, że taka pomoc również podlega zwolnieniu w ramach najbliższej rodziny. Jeśli więc rodzice regulują np. za swojego syna należności wobec banku, to aby nie płacić daniny, musi on w ciągu sześciu miesięcy zgłosić nabycie darowizny do urzędu skarbowego na druku SD-Z2.
Gdy rodzice będą spłacać co miesiąc ratę kredytu, dziecko może składać do urzędu skarbowego druk SD-Z2 raz na sześć miesięcy i wykazywać zbiorczo otrzymaną kwotę darowizn. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBII/1/436-69/09/ MZ z 5 czerwca 2009 r. Pytanie w tej sprawie zadała studentka, której ojciec wpłaca co miesiąc na konto kwotę raty, by następnie ona spłacała kredyt.

- Nie ma przeszkód prawnych, aby zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych – druk SD-Z2 – składać raz na sześć miesięcy. Istotne jest, aby zgłoszenie nabycia zostało dokonane

Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG
Wszystkie podarunki w ramach najbliższej rodziny podlegają podatkowi od spadków i darowizn, jeśli ich wartość przekroczy kwotę wolną, czyli 9637 zł. Zapłaty daniny można jednak uniknąć pod warunkiem zgłoszenia w ciągu sześciu miesięcy do urzędu skarbowego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-Z2. Zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zgłoszenie nie jest potrzebne, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jeśli więc ktoś otrzyma od najbliższej rodziny mieszkanie z kredytem, nie musi już nic robić, bo to notariusz dopełni formalności.
Monika Pogroszewska

deihtq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deihtq6