Trwa ładowanie...
d2lxbbq
podatki
+1
11-04-2008 08:33

Jak rozliczyć dochody zagraniczne

Jak poprawnie rozliczyć dochody zarobione za granicą? Jaką metodę zastosować i czy trzeba w ogóle składać zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym? Na te i inne pytania odpowiadała Grażyna Leśniak, specjalista z Rzeczpospolitej.

d2lxbbq
d2lxbbq

|

Grażyna Leśniak:dziennikarz piszący o podatkach, od 2000 r. związana z "Rzeczpospolitą" - pracę rozpoczęła w dziale ekonomicznym, gdzie pisała o podatkach, finansach i bud?ecie, obecnie związana z działem prawa. Pisze o podatkach, postępowaniach i kontroli skarbowej. |
| --- |

W tamtym roku pracowałem w Anglii, podobno nie musze się już rozliczać w Polsce i czy muszę cokolwiek składać w naszym urzędzie?
Do dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2007 r. zastosowanie ma korzystniejsza metoda rozliczenia, czyli tzw. wyłączenia z progresją. Oznacza to, że wszystkie osoby, które pracowały w Anglii, Irlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, czy Norwegii nie muszą rozliczać się z polskim fiskusem. Oczywiście pod warunkiem, że nie uzyskały tu -w kraju żadnych dochodów. Jeśli natomiast ktoś będąc za granicą uzyskał jakieś dochody w Polsce, np. zaległe pobory, dochody z wynajmowanego w kraju mieszkania, to będzie musiał złożyć w swoim urzędzie skarbowym (właściwym według miejsca zamieszkania) zeznanie podatkowe na formularzu PIT 36. W Polsce zapłaci podatek tylko od tych dochodów, które tu uzyskał, ale dochody zagraniczne, np. z Wielkiej Brytanii posłużą do obliczenia tzw. stopy podatkowej, według której opodatkuje dochód polski. Oczywiście ma prawo odliczyć również diety, koszty uzyskania przychodu. Może też skorzystać z ulg. Pamiętać należy, że nie wolno odliczać składek na ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne zapłaconych
za granicą. To jednak się zmieni, bo do 30 listopada bieżącego roku Polska ustawa o PIT musi być w tym względzie zmieniona.

d2lxbbq

Pracuję w Austrii i jestem tam zameldowany, czy muszę się rozliczać w Polsce?
Pytający niestety w niewielkim stopniu opisał swoją sytuację, nie wiadomo, więc od jak dawna tam przebywa i czy przestał być rezydentem podatkowym w Polsce. Jeśli przebywa tam np. drugi rok z rzędu, rzadko przyjeżdża do Polski i nie ma tu tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych to można uznać, że nie jest rezydentem i nie musi się tu rozliczać. Jeśli jednak jest inaczej (bo np. ma jakieś dochody w Polsce, albo tu została jego żona i dzieci) to niestety nie uniknie złożenia zeznania rocznego, ponieważ z Austrią Polska ma podpisaną niekorzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przewiduje ona metodę proporcjonalnego odliczenia, co w praktyce oznacza konieczność złożenia PIT w Polsce zgodnie z polskimi przepisami z możliwością odliczenia podatku zapłaconego w Austrii.

Pracuję od roku we Włoszech na pół etatu, jak powinnam się rozliczyć w Polsce i czy w ogóle?
W polsko-włoskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązuje również metoda wyłączenia z progresją, więc jeśli pani nie uzyskała w Polsce żadnych dochodów to nie musi pani składać PIT w urzędzie skarbowym.

W roku 2007 przez 181 dni pracowałam na umowę zlecenie jako studentka, od sierpnia 2007 pracuję legalnie w Szwajcarii, jak to rozliczyć? Jaka jest kara za brak złożenia zawiadomienia z zmianie rezydencji podatkowej?
Polskie prawo nie przewiduje obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zmianie rezydencji podatkowej. Musi się pani liczyć z tym, że jeśli była już pani podatnikiem w Polsce i składała pani zeznania podatkowe w Polsce, to urząd skarbowy może zainteresować się, dlaczego za jakiś rok nie złożyła pani zeznania. Przepisy nie przewidują kary za nie zawiadomienie o zmianie rezydencji skoro nie ma obowiązku informowania o takim fakcie. Kodeks karny skarbowy przewiduje kare grzywny za nieterminowe złożenie lub w ogóle nie złożenie deklaracji podatkowej. Z kontekstu pani pytania wynika, że sytuacja dotyczy jednego roku. Jeśli więc dochody z legalnej pracy w Szwajcarii były jedynymi pani przychodami, to nie musi się pani obawiać polskiego urzędu skarbowego, ponieważ w umowie polsko-szwajcarskiej obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. Pracodawca więc sam zapewne odprowadzi do tamtejszego urzędu skarbowego podatek z tytułu pani pracy. Przez cały rok 2007 pracowałam na Węgrzech. Przez ten okres nie osiągałam
żadnych dochodów w Polsce. Czy mimo wszystko muszę składać zeznanie podatkowe w Polsce?

Nie.

Pracowałam w Holandii 5 miesięcy w 2007r, czy muszę teraz rozliczyć się z dochodów, bo tam już zapłaciłam podatek, ostatnio słyszałam w TV premiera i mówił, że nic płacić nie muszę?
Niestety, musi pani jeszcze w tym roku podatek zapłacić zgodnie z obowiązującą metodą proporcjonalnego odliczenia. Zapowiadana przez rząd abolicja podatkowa póki co jest w fazie projektu. Jest jednak szansa, że do końca tego roku, przepisy wejdą w życie. Dla osób, które tak jak pani pracowały w latach 2002-2007 w tych państwach, z którymi umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują niekorzystne rozliczenie będzie to oznaczało możliwość zwrotu zapłaconego w Polsce podatku. Pod warunkiem, że sama pani o ten zwrot wystąpi do urzędu skarbowego z wnioskiem i udokumentuje zagraniczne dochody oraz zapłacony tam podatek. Urząd skarbowy będzie miał pół roku na wydanie decyzji i zwrot pieniędzy. Jedynie osoby, które zapłaciły podatek w 2002 roku będą musiały w ciągu miesiąca od wejścia w życie przepisu wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot. W tym przypadku pośpiech będzie wskazany z uwagi na możliwość przedawnienia się należności. Ci więc, którzy jeszcze w tym roku zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia
będą musieli zapłacić podatek w Polsce, będą go mogli wkrótce odzyskać.

d2lxbbq

Od stycznia do października 2007r. pracowałam w Czechach, a potem w kraju. Jak rozliczyć dochody? Czy mogę odliczyć ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Gdzie wykazać diety - na jakim druku?
Polsko-czeska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że podatek w Polsce zapłaci pani tylko od tych dochodów, które tu pani uzyskała. Dochody zarobione w Czechach posłużą jednak do obliczenia tzw. stopy procentowej podatku, według której opodatkowane zostaną dochody polskie. Niestety nie może pani w zeznaniu podatkowym odliczyć składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne, jakie zapłacił pani pracodawca w Czechach, odliczeniu bowiem podlegają te polskie składki. Ma pani natomiast prawo do odliczenia diety, która przysługuje osobom czasowo przebywającym za granicą. Jej wysokość będzie odpowiadała 30% diety przypadającej na Czechy za każdy dzień pobytu. W przypadku Czech jest to 33 Euro, tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, które zostało opublikowane w Dz. U. z 2002 roku w numerze 236 pod pozycją 1991. Proszę tylko pamiętać, że odlicza pani 30% z tej kwoty w przeliczeniu na złotówki. Zeznaniem podatkowym, które powinna
pani złożyć do urzędu skarbowego jest PIT 36, do którego powinna pani dołączyć PIT/ZG. W pani przypadku istotne będzie wypełnienie części H w formularzu PIT 36, zwłaszcza w pozycji 162. W jaki sposób powinienem się rozliczyć z fiskusem w sytuacji zatrudnienia na umowę o pracę na terenie Federacji Rosyjskiej.
Polsko-rosyjsko umowa przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia co niestety oznacza konieczność złożenia zeznania rocznego w Polsce. W pierwszej kolejności należy zsumować dochody zagraniczne i polskie, jeśli takie uzyskaliśmy. Potem odliczyć diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - 30% za każdy dzień pobytu (30% z 50$). Następnie można uwzględnić koszty uzyskania przychodów 135,63 zł miesięcznie (rocznie 1627,65 zł) i obliczyć podatek według skali polskiej. Od podatku należy odliczyć kwotę daniny zapłaconej w Rosji, a następnie odliczyć przysługujące ulgi podatkowe i zapłacone składki na ZUS. Tak obliczony podatek podlega zapłaceniu w Polsce.

Od 1,5 roku przebywam na Islandii tzn.: pracuję tutaj i żyję. Nie mam żadnych dochodów w Polsce. Oczywiście przylatuję do Polski na wakacje np. 2-3 miesięczne. Czy powinnam się rozliczyć także w Polsce?
Jeśli pani mieszka poza Polską dłużej niż 183 dni w roku, i nie ma Pani w Polsce ani centrum osobistych ani gospodarczych (a z przedstawionego stanu faktycznego wygląda że tak jest) to przestała być pani rezydentem podatkowym w Polsce. Według mnie nie musi pani składać zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Jeśli jednak uzyskała pani tutaj jakiekolwiek dochody (powyżej od tych zwolnionych od podatku, a za 2007 r. jest to kwota 3015 zł) to niestety będzie musiała pani złożyć PIT w kraju, stosując do rozliczenia metododę niekorzystną, bo proporcjonalnego odliczenia.

Przebywam od 1,5 roku w Hiszpanii z całą rodziną, czy musimy razem z żoną składać zeznanie podatkowe w Polsce?
Nie. Jeśli nie miał pan tu żadnych dochodów. Z pytania wynika bowiem, że centrum swojego życia przeniósł pan do Hiszpanii, nie jest pan w Polsce rezydentem podatkowym.

d2lxbbq

Mam dochody z Cypru, jak je rozliczyć?
Według metody wyłączenia z progresją, czyli jeśli były to jedyne dochody w roku to nie trzeba składać zeznania w naszym urzędzie skarbowym, jeśli natomiast oprócz dochodów cypryjskich mieliśmy również dochody w Polsce, wówczas dochody z Cypru posłużą jedynie do obliczenia stopy procentowej według której opodatkujemy dochód z Polski.

Pracowałem w Norwegii (oczywiście legalnie) przez trzy miesiące 2007 r. Zapłaciłem podatek w Norwegii, czy muszę rozliczać się w Polsce i płacić podatek od zarobionych tam pieniędzy.
Nie. Ponieważ metoda przewiduje wyłączenia z progresją. W Polsce zapłaci pan tylko podatek od dochodów uzyskanych w naszym kraju, jeśli takie były. Chciałbym spytać, czy rzeczywiście możliwe jest wprowadzenie abolicji podatkowej od roku 2002, jak to planuje PO. I najważniejsze, co się stanie w takim wypadku z pieniędzmi osób, które się rozliczyły z pracy w UK? Czy zostaną zwrócone?
Abolicja podatkowa ma objąć lata 2002-2007. Dlaczego akurat taki okres? Ponieważ w Polsce zobowiązania podatkowe przedawniają się po 5 latach. Jeśli więc pracował pan przed rokiem 2002 w Wielkiej Brytanii i nie zapłacił pan podatku w Polsce, co nakazywała wtedy umowa, to polski fiskus już pana za to nie ukarze, ponieważ zobowiązanie się przedawniło. Ale nie będzie miał pan także szansy odzyskać zapłaconych za tamten okres pieniędzy. Rok 2002 jest ostatnim rokiem w okresie 5-letnim, za który jeszcze można dochodzić zwrotu zapłaconego podatku lub występować o jego umorzenie, jeśli tego nie zrobiliśmy, choć nakazywały przepisy. Tak naprawdę tegoroczne rozliczenie dla wielu osób będzie ostatnim, w którym jeśli tak wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, będą musieli dopłacić podatek. W przyszłości, bowiem rodacy pracujący z krajach, z którymi mamy podpisane niekorzystne umowy będą korzystały ze zwolnienia z podatku w Polsce - do czasu zmiany umowy międzynarodowej. Co ważne abolicja przygotowana przez
rząd adresowana jest tylko do tych, którzy pracując za granicą tam zapłacili podatek. Na umorzenie (darowanie długu podatkowego) nie mogą więc liczyć ci, którzy nie rozliczyli się ani tam, ani tu.

Pracuję za granicą, ale nie rozliczałam się z tych dochodów do tej pory w Polsce. Mam fuchy również w kraju i tylko z nich się rozliczam. Chciałabym unormować moje stosunki z US. Jaka kara mi grozi za nie zgłaszanie dochodów i nie rozliczanie się z nich?
Podatnik ma prawo skorygować swoje rozliczenie z fiskusem nawet 5 lat wstecz. Musi więc pani złożyć zeznanie podatkowe za dany rok, wykazać uzyskanie a nie opodatkowane dotąd dochody i zapłacić podatek, niestety razem z odsetkami za zwłokę jak od zaległości podatkowej. Osobiście radzę też razem z zeznaniem złożyć tzw. czynny żal, czyli pismo, w którym opisze pani swoją sytuację i się wytłumaczy. Nie gwarantuję jednak, czy uchroni to panią przed konsekwencjami karno-skarbowymi. Organ podatkowy (naczelnik urzędu skarbowego) może bowiem zechcieć wymierzyć pani dodatkową karę grzywny za nie wypełnienie ciążącego na pani obowiązku.

d2lxbbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxbbq