Jak świat zmagał się z kryzysem?
Rok 1997
Kryzys finansowy Wschodniej Azji. Nazywany również "Azjatyckim cudem gospodarczym" przerodził się w katastrofę. Wysoki poziom azjatyckich stóp procentowych wydawał się kuszący dla inwestorów, ale kiedy USA starały się ożywić gospodarkę przez obniżanie swoich stóp procentowych, stały się przez to bardziej atrakcyjne. W konsekwencji, azjatycki rynek stał się dość ryzykowny. Efekt domina został rozpoczęty w Tajlandii, rozprzestrzenił się przez Filipiny, Hongkong, Indonezję, Malezję i jeszcze dalej powodując niespotykany dotąd kryzys. Azjatyckie giełdy, które przedtem cieszyły się ogromnymi wzrostami, traciły 75 proc. w Tajlandii, 23 proc. w Hong Kongu i 60 proc. w Singapurze. Nie było rynku, którego by ominął kryzys.
Rok 1998
Rosyjski kryzys finansowy. Ten kryzys wywołała korupcja, kompletny brak efektywnych gospodarczych reform, dewaluacja rubla i polityczna niestabilność. Dodatkowo Rosja, jako światowy eksporter jednej trzeciej ropy i gazu została dotknięta jeszcze mocniej przez spadek cen tych surowców. Kiedy zagraniczni inwestorzy rozpoczęli wypłaty swoich pieniędzy z kraju, banki były tak mocno sparaliżowane, że nawet pożyczka z Międzynarodowego Funduszu Monetarnego nie mogła już pomóc. Kryzys rozprzestrzenił się także na inne rynki. Nie tylko pobliskie, jak Ukrainę czy Czechy, ale i bezpośrednio zdołował Dow Jones.
Rok 1999
Argentyński kryzys gospodarczy. Lata 80-te były bardzo trudnym okresem dla Argentyny ze względu na wojskową dyktaturę, fiasko na Falklandach i załamanie gospodarcze wraz z szalejącą inflacją. Dług tego kraju urósł znacznie w latach 90-tych. Sprawy pogorszył jeszcze wysoki poziom korupcji. W roku 1999 recesja była już rozdmuchana na szeroką skalę. Doprowadziło to do utraty pewności inwestorów. Wyprzedaż akcji banków zmusiła rządy do zamrożenia kapitału na rachunkach, pozwalając jedynie na drobne wypłaty. Na ulicach powstały zamieszki, a rząd Fernando de la Rua upadł. Następne dwa rządy również nie poradziły sobie z problemami kraju. Dopiero trzecie władza, prowadzona przez Nestora Kirchnera doprowadziła kraj do stabilizacji.
(Opr. Jerzy Tymiński)