Jak weryfikować wiek seniora w sklepie? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia
W czasie godzin dla seniorów, pracownicy mają prawo sprawdzić, czy klient robiący zakupy rzeczywiście jest seniorem. Sekretarz zdrowia w MZ wyjaśnia, jak to zrobić.
Od 15 października, w godzinach 10:00 -12:00 w sklepach obowiązują godziny dla seniorów. Oznacza to, że tylko najstarsi klienci mogą wtedy przebywać w sklepach.
Kara za niedostosowanie się do godzin dla seniorów nie jest mała. Policja może w takiej sytuacji nałożyć mandat w wysokości 500 zł. Również sanepid może nałożyć na klienta karą administracyjną w wysokości od 10 do 30 tys. zł.
W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło instrukcję weryfikacji seniora. Od teraz nie tylko młode osoby kupujące napoje alkoholowe, będą proszone o dowód.
Koronawirus. Prywatny szpital gotowy do przyjęcia pacjentów. "Wniosek wpłynął, kwestia przetwarzania"
- Od strony prawnej klient mający status "seniora" to osoba w wieku wyższym niż 60 lat - tłumaczy sekretarz stanu w MZ Waldemar Kraska - W przypadku wątpliwości co do wieku klienta, sprzedający uprawniony jest do weryfikacji wieku. Weryfikacja może odbywać się m.in. przez złożenie oświadczenia przez osobę wchodzącą, poproszenie o przedstawienie dokumentu tożsamości lub innego dokumentu potwierdzającego wiek klienta - dodaje przedstawiciel resortu zdrowia.
Kraska zaznacza, że są jednak pewne wyjątki. Przepis o godzinach dla seniora nie obowiązuje, "gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz handlu hurtowego".
Przypominamy, że godziny dla seniorów obowiązują tylko od poniedziałku do piątku. W soboty i niedziele między 10:00, a 12:00 zakupy zrobią wszyscy klienci.