Trwa ładowanie...

Jak wybrać odpowiedni zawód?

Wybór zawodu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych.

Jak wybrać odpowiedni zawód?
depnjer
depnjer

Wybór zawodu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Choć oczywiście można się z niej wycofać, jest to bardzo trudne. Wybierając zawód skazujemy się na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat pracy w profesji, która może nas fascynować lub dołować.

Warto zastanowić się głęboko nad tym, co chcemy robić w życiu. Często zdarza się, że wybieramy zawód przypadkowo. Na przykład: korzystamy z okazji i zatrudniamy się w mediach, bo uważamy, że fajnie jest być dziennikarzem. Po kilku miesiącach czy latach okazuje się jednak, że to nie to. Odejść z zawodu jest jednak trudno.

- Ludzie bardzo rzadko rezygnują z uprawiania zawodu, który przynosi jakieś korzyści. Jeśli zarabiamy w jakimś miejscu, przypuśćmy, 3 tys. złotych, to nie zmienimy pracy na mniej płatną - mówi Olga Baranowska, specjalista ds. Human Resource w jednej z warszawskich firm. - Choć zdarzył mi się raz taki przypadek, że chłopak dobrze zarabiający w dużej firmie zdecydował, że woli być listonoszem, zarabiać mniej, ale mieć mniej stresującą pracę. Jak uniknąć takich sytuacji?

- Przede wszystkim nie myślmy, że nasz wybór zawodu jest zdeterminowany przez wykształcenie. Zdarza się, że świetnym managerem będzie osoba, która skończyła np. biologię, a człowiek po zarządzaniu będzie znakomitym ogrodnikiem - mówi Olga Baranowska. - Wszystko zależy od naszych predyspozycji. Stając przed decyzją, co robić w życiu, dobrze jest się zastanowić, czego się tak na prawdę chce. Nasza praca powinna być zgodna z dążeniami, pragnieniami, tym, na czym nam najbardziej zależy. Czy ważniejsze są dla nas: rodzina, pieniądze, prestiż, władza, spokojne życie czy może maszyny, urządzenia? Poza tym nie porywajmy się z motyką na słońce, chyba, że jesteśmy bardzo zdeterminowani. Mieszkaniec Wybrzeża może marzyć o zostaniu górnikiem, ale jednak musi sobie jasno powiedzieć, że osiągnięcie tego celu będzie go sporo kosztować - chociażby zmianę otoczenia. Z kolei ktoś przywiązany do rodziny nie powinien zostać marynarzem, w który to zawód wpisane są długie rozłąki z bliskimi. Jak odkryć, który zawód najbardziej
nam będzie odpowiadał?

- Zadajmy sobie pytanie: czy to jest to, czego ja właśnie chcę? Czy to da mi szczęście? - radzi Olga Baranowska. - Wyobraźmy sobie nas samych za kilkanaście lat. Co chcielibyśmy przez ten czas osiągnąć? Założyć rodzinę, czy nie, zbudować dom, czy mieszkać u rodziców. Każda odpowiedź na te pytania, w konfrontacji z zawodem, nad którym się zastanawiamy da nam wskazówkę, czy warto próbować czy nie.

depnjer

Nie ma uniwersalnych rad. Można jednak pokusić się o dopasowanie tego, co robiliśmy do tej pory, do grupy zawodowej, która najlepiej mogłaby nam odpowiadać. I tak, na przykład: jeżeli lubisz pracę w skupieniu, przesiadujesz przed komputerem nie tylko po to, by rozmawiać na skypie, to informatyka może połączyć twoje zamiłowania z pracą zawodową. Jeżeli uwielbiasz podróże i poznawanie coraz to nowych ludzi, nie chowaj się w biurze, bo będziesz nieszczęśliwy/a. Praca w turystyce czy hotelarstwie może być idealna.

- Najlepiej mają ci, którzy posiadają jakąś pasję. Nie ma w życiu nic lepszego, niż robić to, co się kocha. Dlatego warto już w małych dzieciach zaszczepiać jakieś zainteresowania. O wiele łatwiej będzie im znaleźć sobie taki zawód, jaki je uszczęśliwi - kończy Olga Baranowska.

Agata Dutkowska

depnjer
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depnjer

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj