Jak wysokie jest w Polsce zagrożenie ubóstwem?
Zagrożonych ubóstwem jest w sumie 17 proc. Polaków - wynika z raportu GUS. W biedzie żyje co dziesiąty Polak, który ma pracę
Zagrożonych ubóstwem jest w sumie 17 proc. Polaków - wynika z raportu GUS. W biedzie żyje co dziesiąty Polak, który ma pracę. W Unii Europejskiej gorzej mają tylko pracujący w Rumunii i Grecji.
Wskaźnik ubóstwa według unijnych wyliczeń to 750 zł na osobę w gospodarstwie domowym. W Polsce wiele osób żyje nawet za niższą kwotę. „Problem dotyczy nie tylko niewykwalifikowanych robotników, ale także osób z wyższym wykształceniem. Z biedą borykają się najczęściej ludzie po 40. roku życia, ale także aż 23 procent młodych osób przed trzydziestką” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo. Zarobki są nieproporcjonalnie niskie w porównaniu do zarobków (we Francji średnia płaca to 3021 euro, czyli ok. 12 tys. zł. W Polsce – 3650 zł). Inną przyczyną jest duży udział osób pracujących w rolnictwie. Problem ubóstwa ciągle bardzo dotyka tereny wiejskie – często jedna osoba utrzymuje ze słabo prosperującego gospodarstwa całą wielodzietną rodzinę.