Jak zarządzać pieniędzmi w podróży?

Wiele osób przed wyjazdem na wakacje zastanawia się, jak przygotować się do urlopu. Oprócz zawartości walizki, częsty problem stanowi też kwestia dysponowania pieniędzmi. Zobacz, w jaki sposób optymalnie zarządzać finansami w podróży.

Jak zarządzać pieniędzmi w podróży?
Źródło zdjęć: © Eastnews | MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER

13.05.2016 | aktual.: 15.06.2016 11:17

Wiele osób przed wyjazdem na wakacje zastanawia się, jak przygotować się do urlopu. Oprócz zawartości walizki częsty problem stanowi kwestia dysponowania pieniędzmi. Wszystko zależy od miejsca docelowego i planowanego czasu wyjazdu. To, co sprawdzi się na krótkiej wycieczce po kraju w Europie, w wyprawie na koniec świata już niekoniecznie. W jaki sposób optymalnie zarządzać finansami w zagranicznej podróży?

Karta płatnicza - jedna czy dwie?

Coraz więcej urlopowiczów na wakacjach zagranicznych woli korzystać z karty płatniczej, zamiast wozić ze sobą plik gotówki. Wizyta w kantorze przestaje być popularna, ponieważ często przy płaceniu kartą można liczyć na lepszy kurs waluty. Wybierając drugą opcję, w podróż należy zabrać ze sobą więcej niż jedną kartę płatniczą, aby zabezpieczyć się w razie wszelkich okoliczności, gdyby np. któraś z nich odmówiła posłuszeństwa albo została skradziona.

Jedną kartę można włożyć do portfela, drugą do torby. Warto też zabrać ze sobą kredytówkę z odpowiednio określonym limitem, który zapewni dodatkowy zastrzyk pieniędzy w wypadku nieprzewidzianych sytuacji. Gotówkę można wypłacić na miejscu z zagranicznych bankomatów. Można je znaleźć właściwie wszędzie, problem stanowią jednak duże prowizje. Aby lepiej przygotować się na dłuższy wyjazd, najlepiej sprawdzić zasady rachunku bankowego i ewentualnie zmienić typ konta, aby dopasować go do zagranicznych warunków.

Jakie opcje powinien oferować bank dla podróżnika?

Osoby podróżujące często i na poważnie powinny rozważyć otwarcie oddzielnego konta, przeznaczonego właśnie na cele wyjazdowe. Dobrze jest wtedy wybrać instytucję, która oferuje najbardziej opłacalne opcje. Podstawowe funkcje dla wszystkich to panel bankowości internetowej oraz intuicyjna aplikacja, pozwalające na korzystanie z usług rozliczeniowych w dowolnym miejscu.

Brak zagranicznych prowizji, wypłacalność gotówki z bankomatów na całym świecie, korzystny kurs przewalutowania (bank może przeliczyć złote od razu na obcą walutę albo najpierw na euro) to podstawowe funkcje, które powinny być dostępne w ramach rachunku dla podróżnika. Dodatkowe, niezwykle przydatne opcje to możliwość założenia podkonta walutowego oraz dwie różne karty (niektóre kraje korzystają tylko z Visy, a inne z Mastercard).

Z gotówką w kieszeni

Wystarczy, że na karcie bankowej zatrze się podpis właściciela, wystąpią problemy na linii operator - bank, zabraknie terminala czy konkretny typ karty nie będzie obsługiwany. W przypadku, gdy opcja cyfrowej zapłaty okaże się niedostępna, zbawienne może się okazać posiadanie gotówki.

W razie czego można ją wypłacić z bankomatu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z zagranicznych banków bywa rozwiązaniem płatnym. Fizyczne pieniądze dają więc gwarancję sfinalizowania transakcji bez wysiłku. Poza tym można mieć nad nimi lepszą kontrolę. Nie umykają tak szybko jak środki z konta, które często zostają zaksięgowane dopiero pod koniec miesiąca (zwłaszcza przy płatności zbliżeniowej).

Przy większej ilości gotówki trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Posiadaną sumę najlepiej podzielić na mniejsze części i pochować w kilku miejscach. Można wykorzystać do tego specjalne pasy do przewożenia pieniędzy albo saszetki, które warto umieścić blisko ciała. Najbardziej przewidywalnym miejscem jest oczywiście portfel, dlatego lepiej zrezygnować z umieszczenia w nim większości swojego podróżnego budżetu.

Planowanie wydatków

Podstawą przy ograniczonym budżecie wyjazdowym jest solidny plan finansowy, uwzględniający wszystkie dni pobytu na urlopie. Warto zawszeć w nim elementarne potrzeby (takie jak żywność, przejazdy, nieopłacone wcześniej noclegi), pakiet atrakcji, dodatkowe opłaty i koszt zorganizowanych wycieczek.

Rozpisanie poszczególnych wydatków pozwoli trzymać się planu i opanuje emocje, które w efekcie mogą doprowadzić do podejmowania pochopnych decyzji. Wakacje są od tego, żeby poznawać obcą kulturę i próbować lokalnych potraw. Łatwo jednak popaść przy tym w przesadną euforię i rozrzutność.

Na wszelki wypadek

Podczas planowania listy wydatków trudno przewidzieć kryzysowe sytuacje, na które można natknąć się w czasie urlopu. Mimo to warto wziąć pod uwagę taką ewentualność i uwzględnić budżet, pozwalający zabezpieczyć się na wszelki wypadek. Kradzież, kłopoty ze zdrowiem, problemy z kartą płatniczą czy dezorganizacja w biurze podróży to przypadki, które mogą wymagać poniesienia dodatkowych kosztów.

Pewnym rodzajem zabezpieczenia może być umowa z rodziną czy znajomymi, aby w razie jakichkolwiek wypadków mogli zaoferować pomoc za pośrednictwem międzynarodowych przekazów pieniężnych. Można przy tej okazji nadwyrężyć również saldo na karcie kredytowej. Każde rozwiązanie jest odpowiednie, aby wybrnąć z nieprzewidzianej sytuacji. Bardzo przydatnym narzędziem może się okazać konto w systemie PayPal, które umożliwia wpłacanie pieniędzy w różnych walutach, a także bezpieczne przekazywanie funduszów między osobami. System płatności online przydaje się więc nie tylko przy zakupach w zagranicznym sklepie bez konieczności przewalutowania, ale także w różnych sytuacjach w podróży.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)