Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?
Co mają zrobić absolwenci lub osoby, które chcą się przekwalifikować lub awansować? I czy brak tylko niektórych kompetencji przekreśla szansę na pracę?
Wielu poszukujących zatrudnienia posiada jednak bardzo ogólne doświadczenie. Są to na przykład osoby, które mają praktykę w sprzedaży, ale nie znają się na zarządzaniu – jednak zdecydowali się aplikować na kierownicze stanowisko związane z tą branżą. Dla pracodawcy decyzja o przyjęciu takiego pracownika jest trochę jak loteria. Kandydat może sprawdzić się doskonale, ale może też okazać się, że brakuje mu kompetencji interpersonalnych i motywacji.
- Nawet, jeśli w jakiś sposób uda się kandydatowi ukryć brak doświadczenia podczas rozmowy rekrutacyjnej, ujawni się on podczas pierwszych tygodni lub miesięcy pracy. Taka sytuacja może skutkować poważnymi błędami zawodowymi i narażeniem firmy na straty, jeśli nie finansowe to np. zaufania klientów – mówi Karina Węgielnik, konsultant HR i psycholog.
Czy jednak kandydat powinien się zniechęcać i całkowicie odrzucać szansę na wymarzoną pracę? Być może wystarczy, że przejdzie szkolenie lub popracuje w ramach wolontariatu. Takie punkty w CV mogą być postrzegane jako atuty. Świadczą przede wszystkim o zaangażowaniu.
- Zdarzają się sytuacje, że kandydat posiada ogólne doświadczenie zawodowe spójne z oczekiwaniami na stanowisku, na które aplikuje, lecz brakuje mu np. doświadczenia w pewnym zakresie lub w danej branży. Warto pomyśleć o uzupełnieniu tych luk – tłumaczy konsultant HR.
Wiele zależy też od tego, jak osoba bez doświadczenia będzie postrzegana podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto się do niej przygotować bardzo solidnie. Niekiedy brak praktyki można zrekompensować dobrym zaprezentowaniem się – czyli rzeczowymi i konkretnymi odpowiedziami i rozległą wiedzą na dany temat.
- Najważniejsze jest pokazanie wysokiej motywacji oraz chęci do wykonywania pracy – mówi Anna Toporowska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. - Warto podkreślić, że jesteśmy otwarci na nową wiedzę i intensywną naukę, by zdobyć odpowiednie umiejętności.
Ale jak to ubrać w słowa, żeby pracodawca zyskał przekonanie, że to właśnie my jesteśmy najodpowiedniejszym kandydatem?
Przede wszystkim na pytanie, czy poradzimy sobie z nowymi obowiązkami, należy unikać odpowiedzi typu: „mogę spróbować”, „nie wiem”, „zobaczymy”. Tego typu stwierdzenia umocnią osoby rekrutujące w przekonaniu, że nie wierzymy we własne możliwości, nie wiemy czego chcemy czy brakuje nam motywacji.
- Zawsze trzeba mocno podkreślać, że wykonywanie nowych obowiązków nas nie przeraża, pokazywać, że jesteśmy osobami chętnie się uczącymi – dodaje Anna Toporowska.
- Warto przedstawić na rozmowie rekrutacyjnej konkretny i realny plan uzupełnienia wiedzy i umiejętności – zauważa z kolei Karina Węgielnik. - Jeśli kandydat posiada atuty dotyczące innych kompetencji, a pozostali kandydaci nie zaprezentowali się dobrze, może to być przekonujące dla przyszłego pracodawcy – mówi Węgielnik.
Zamiast stwierdzeń, które nas pogrążą, lepiej więc użyć sformułowań, które przedstawią nas, jako pewnych siebie. „Chcę się tego nauczyć”, „chcę to robić”, „zależy mi na doświadczeniu w tym obszarze” będzie brzmiało bardziej wiarygodnie.
Z brakiem doświadczenia boryka się wielu bezrobotnych. Zdarza się, że posiadają oni imponujące wykształcenie. Ale pracodawcy ich nie zatrudniają, bo nie mają wymaganej praktyki. Niekiedy takie osoby ratują się pracą poniżej kwalifikacji. Najłatwiej pracę znajdą w sprzedaży i obsłudze klienta.
Szukasz pracy i nie masz doświadczenia? O tym pamiętaj:
- Bądź przekonujący na rozmowie kwalifikacyjnej. Musisz dać do zrozumienia, że warto cię zatrudnić nawet, jeśli nie masz praktyki.
- Mów w sposób pewny. Unikaj sformułowań: spróbuję, zobaczy, może się sprawdzę.
- Podkreślaj, że jesteś zmotywowany i chcesz się uczyć.
- Przedstaw konkretny plan uzupełnienia swoich braków (najlepiej posługując się datami).
- Twierdzenie o chęci uczenia się nie może być puste – zapisz się na kursy, szkolenia, warsztaty, możesz wykonywać jakieś zadania w ramach wolontariatu.
- Jesteś bezrobotny i musisz szybko znaleźć pracę? Pomyśl o branżach, w których doświadczenie nie jest tak ważne – sprzedaży, telemarketingu. Nawet jeśli jest to praca poniżej twoich oczekiwań, nie jest wykluczone, że po kilku miesiącach awansujesz.
md,JK,WP.PL