Trwa ładowanie...

Jakie świadczenia wzrosną w 2012 r.?

Nadchodzący rok przyniesie wiele zmian na rynku pracy

Jakie świadczenia wzrosną w 2012 r.?
d1o723d
d1o723d

Od nowego roku minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 1294,35 zł, a dla osób zatrudnionych w pierwszym roku pracy - 1035,48 zł. Wzrośnie też wysokość odpraw i odszkodowania za dyskryminację. Co jeszcze się zmieni, na co warto zwrócić uwagę?

Nadchodzący rok przyniesie wiele zmian na rynku pracy. Mimo protestów wielu przedsiębiorców, wzrośnie płaca minimalna, co pociągnie za sobą kolejne podwyżki, np. odpraw i odszkodowań. Emerytów i rencistów czeka rewaloryzacja ich świadczeń. Więcej czasu na urlopach macierzyńskich i ojcowskich spędzą z dziećmi rodzice. Co jeszcze nas czeka? Poznajcie szczegóły.

Minimalna płaca

Ta informacja ucieszy najmniej zarabiających. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. wzrośnie o 8,2 proc. i będzie wynosić 1500 zł. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł. Płaca minimalna, czyli najniższa z możliwych płac, na poziomie 1500 zł brutto oznacza, że pracownik otrzyma od swojego pracodawcy 1111 zł netto. Jego pensja wzrośnie zatem o niecałe 80 zł.

Zasiłki chorobowe

Od początku przyszłego roku zasiłki chorobowe, przysługujące pracownikom zarabiającym minimalną pensję, będą ustalane od wyższej podstawy wymiaru.

d1o723d

Zmiana ta jest bezpośrednim skutkiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1386 zł brutto miesięcznie (w 2011 r.) do 1500 zł brutto miesięcznie (w 2012 r.). Oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wyniesie 1294,35 zł, a dla osób zatrudnionych w pierwszym roku pracy - 1035,48 zł.

22 tysiące 500 złotych wyniesie w 2012 r. najwyższa odprawa wypłacana na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych. Wysokość odprawy zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2012 r. wyniesie 1500 zł. Maksymalna odprawa pieniężna to 15-krotność minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że w 2012 r. zwolniona osoba nie dostanie więcej niż 22 tysiące 500 złotych. W 2011 r. maksymalna odprawa to 20 790 zł.

Odszkodowania

Podwyżka najniższej pensji wpłynie również na wysokość odszkodowania, jakie mogą uzyskać od pracodawcy osoby, wobec których naruszono zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Zasada równego traktowania w zatrudnieniu jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy.

d1o723d

Rekompensata za dyskryminację (m.in. za wiek, płeć, niepełnosprawność, religię, przekonania polityczne, orientację seksualną) nie może być niższa od płacy minimalnej, czyli 1500 zł w 2012 r.

Płaca więźnia

Podniesienie płacy minimalnej wpłynie na podwyższenie wynagrodzenia pracujących więźniów. W Polsce na 75 tys. skazanych 16 tys. wykonuje jakąkolwiek pracę zarobkową. Zgodnie z kodeksem karnym, osadzeni, którzy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności są zatrudnieni w pełnym wymiarze, powinni otrzymywać wynagrodzenie równe co najmniej płacy minimalnej.

Emerytury i renty

Waloryzacja, czyli coroczna podwyżka emerytur i rent, pozwala (przynajmniej w teorii) osobom pobierającym te świadczenia nie tracić na wszechobecnych podwyżkach. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej waloryzacja rent i emerytur, w marcu przyszłego roku ma wynieść 4,2 proc. Oznacza to, że osoby pobierające emeryturę otrzymają średnio o ok. 60 zł miesięcznie więcej na rękę niż obecnie. Waloryzacja w przyszłym roku obejmie osoby, które prawo do emerytury lub renty nabyły do końca lutego 2012 r.

d1o723d

Zasiłek rodzinny z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowa zapomoga

Od 1 stycznia 2012 r., prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, ponownie uzależnione będzie od przedstawienia przez osobę ubiegającą się zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Urlopy macierzyńskie i ojcowskie

W nadchodzącym roku urlop macierzyński zostanie wydłużony o dwa tygodnie, a urlop ojcowski o tydzień. Nowe przepisy dotyczyć będą tych rodziców, których dzieci urodzą się jeszcze w 2011 roku. Stanie się tak, jeśli 1 stycznia 2012 r. będą przebywać na zwykłym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim w jego dotychczasowym wymiarze.

- Od początku tego roku Kodeks Pracy umożliwia rodzicom wychowującym małe dzieci korzystanie poza dotychczasowo istniejącym urlopem macierzyńskim również z dodatkowego, a więc nieobowiązkowego urlopu macierzyńskiego – tłumaczy Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adw. Tomasza Posadzkiego w Gdańsku. - Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego 2012 wyniesie cztery tygodnie (obecnie wynosi dwa tygodnie), jeśli kobieta urodzi jedno dziecko lub sześć tygodni w razie urodzenia co najmniej bliźniaków (obecnie są to trzy tygodnie).

Od 2012 r. zyskają również ojcowie. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosił będzie 14 dni kalendarzowych.

ml/MA

d1o723d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o723d