Jakie ważne zmiany czekają mikroprzedsiębiorców od 2018 r. ?
Dotychczas kwestia Jednolitego Pliku Kontrolnego w ogóle nie dotyczyła mikroprzedsiębiorców. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystko jednak ulegnie zmianie od 1 stycznia 2018 r. Za art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej na mikroprzedsiębiorcach, którzy są podatnikami VAT będzie ciążył obowiązek przesyłania plików JPK_VAT, a także udostępniania pozostałych plików na żądanie Urzędu Skarbowego. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć o wprowadzanych zmianach.
30.10.2017 17:49
Zmiany dla mikroprzedsiębiorców od 2018 r.
W pierwszej chwili wprowadzane zmiany mogą brzmieć dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości tak nie jest. Plik JPK VAT, ewidencjonujący sprzedaż i zakup VAT, będzie generowany na podstawie dokładnie tych samych danych, które są wykorzystywane do rozliczania deklaracji VAT. W praktyce oznacza to więc brak konieczności wprowadzania zmian w dotychczasowym sposobie ewidencji.
W większości programów do obsługi księgowej pojawiła się także funkcja generowania pliku JPK VAT. Jest on automatycznie obliczany na podstawie wprowadzanych do programu danych dotyczących prowadzonej działalności. Na mikroprzedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek umieszczenia pliku w bramce Ministerstwa Finansów, a także udostępnienia pozostałych struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego na życzenie fiskusa.
Podsumowując, zmiany dla mikroprzedsiębiorców będą wyglądać następująco:
● od 1 stycznia 2018 r. - obowiązek comiesięcznego przesyłania pliku JPK VAT (termin do 25. dnia kolejnego miesiąca),
● od 1 lipca 2018 r. - obowiązek udostępnienia pozostałych plików JPK w razie e-kontroli Urzędu Skarbowego.
Co niezwykle ważne, z przesłania pliku JPK VAT nie zwalnia ani dostarczenie deklaracji VAT, ani zerowa ewidencja w danym miesiącu. Fiskus musi otrzymać rozliczenie mikroprzedsiębiorcy za każdy miesiąc, począwszy od początku 2018 r.
Co się stanie, jeśli nie wyślecie pliku JPK VAT? Zależy to od tego, jak zostanie zakwalifikowany Wasz czyn. Jeśli zostaniecie oskarżeni o wykroczenie skarbowe, będziecie musieli zapłacić grzywnę w wysokości nawet 20-krotności płacy minimalnej. Kwalifikacja czynu jako przestępstwa skarbowego to konieczność zapłacenia 10-120 stawek dziennych. Wysokość stawki dziennej nie jest jasno określona w prawie - wynosi od 1/30 płacy minimalnej aż do jej 400-krotności.
Poza kijem, resort finansów przygotował także marchewkę. Mikrofirmom obiecano szybszy zwrot VAT za październik, listopad i grudzień tego roku, jeżeli zdecydują się już teraz na wygenerowanie i wysłanie raportów JPK VAT.
JPK dla mikroprzedsiębiorców w pigułce
Aby ułatwić mikroprzedsiębiorcom zapoznanie się z tematem i wdrożenie właściwych procedur, uruchomiono specjalną platformę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat.
Na stronie znajdziecie szczegółowe informacje o tym czym dokładnie jest Jednolity Plik Kontrolny, dlaczego został wprowadzony, a także jak rozliczać JPK w prawidłowy sposób i co należy zrobić już teraz, by zyskać szybszy zwrot VAT jeszcze w tym roku.
Każdy mikroprzedsiębiorca musi wiedzieć, iż JPK VAT to forma dokumentu skarbowego, dlatego nie może zawierać żadnych błędów. Jeśli struktura będzie zawierać nieścisłości, mogą zostać nałożone na Was sankcje finansowe zgodnie z podejrzeniem o oszustwo podatkowe. W tej sytuacji najlepiej zapewnić swojej firmie sprawdzony program, który ułatwi właściwe rozliczanie z maksymalną eliminacją błędów - listę przydatnych narzędzi znajdziecie także na www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat.
Jako mikroprzesiębiorca warto wiedzieć także, iż zgodnie z zasadą “prawo nie działa wstecz”, Urząd Skarbowy nie ma prawa żądać od nas struktur JPK za okres sprzed wejścia przepisów w życie. Oznacza to, że JPK VAT rozliczamy dopiero od 1 stycznia 2018 r. Jeśli fiskus przeprowadzi w Waszej firmie e-kontrolę i zażąda pozostałych plików JPK, nie mogą również oczekiwać przedstawienia rozliczeń za okres sprzed 1 lipca 2018 r