Jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać stewardessą?
Zasięg ramion do 212 cm, brak tatuaży, szczupła sylwetka i wrodzona umiejętność spełniania oczekiwań klienta
Zasięg ramion do 212 cm, brak tatuaży, szczupła sylwetka i „wrodzona umiejętność spełniania oczekiwań klienta” – takie m.in. wymogi muszą spełnić kandydaci na stewardessy i stewardów. Jakie dokładnie wymogi trzeba spełnić, żeby pracować w zawodzie stewarda lub stewardessy i na jakie zarobki można liczyć?
Wynagrodzenie stewardesy lub stewarda wynosi około 3 tys. zł miesięcznie. Ale zagraniczne firmy płacą więcej ok. 5 - 6 tys. zł miesięcznie.
Osoby zajmujące się rekrutacją na te stanowiska powtarzają, że w każdej firmie najważniejszym wymogiem jest idealne zdrowy. Bezwzględnie zatrudnienia nie otrzymają osoby z epilepsją, astmą i cukrzycą. O zatrudnieniu mogą zapomnieć osoby z lękiem wysokości.
W każdej firmie sprawdzana jest znajomość języków obcych. W niektórych firmach wystarczy doskonała znajomość języka angielskiego, w innych – to za mało. Osoby prowadzące rekrutację biorą pod uwagę również kulturę osobistą kandydata – to, jak rozmawia czy jest pozytywnie nastawiony, uprzejmy.
Niektóre firmy nie przyjmują osób z wadą wzroku większą niż – 3 dioptrie (ewentualnie kandydat może nosić szkła kontaktowe, okulary zawsze dyskwalifikują kandydata). Odrzucani są też kandydaci z tatuażami w widocznym miejscu oraz z kolczykami na twarzy. Wymogiem w każdej firmie jest też umiejętność pływania.
W wielu firmach idealny kandydat nie musi mieć wykształcenia wyższego, wystarczy matura. Kandydat, który zostanie zakwalifikowany musi jednak przejść kilkudziesięciogodzinne szkolenie, za które musi zapłacić ( ok. tysiąca złotych). Przyszłe stewardessy i stewardzi uczą się prawa lotniczego, procedur obowiązujących przed lotem i na lotnisku, pierwszej pomocy, mogą się też doszlifować język angielski. Kurs kończy się testem. Certyfikat jest uznawany w większości krajów.
- Wymogi zależą jednak od firmy, np. kto chce pracować w liniach Emirates musi mieć zasięg ramion do 212 cm i ukończone 21 lat. Kandydaci na stewardessy i stewardów, którzy ubiegali się o pracę w Wizz Air, musieli mieć przynajmniej 19 lat. Liczy się też wygląd, np. w tej firmie stewardessy muszą mieć co najmniej 165 cm wzrostu, a stewardzi - 175 cm. Pracodawca zaznaczał, że nie życzy sobie kandydatów, którzy mają widoczne tatuaże lub peircing. Dopuszczalne były niewielkie kolczyki w uszach - opowiada Joanna Pogórska, doradca personalny i psycholog.
- Z kolei Ryanair wymagał od kandydatów sprawności fizycznej, umiejętności pływania, dobrego wzroku oraz ukończonych 18 lat.Pracodawca sprawdza też, czy kandydaci w swojej ostatniej lub obecnej pracy okazali się godni zaufania i nie nadużywali zwolnień chorobowych. Wymagane minimum co do wzrostu to 157 cm - dodaje Pogórska.
Stewardessy lub stewardzi w Polskich Liniach Lotniczych LOT muszą mieć ukończenie 19 lat, wykształcenie co najmniej średnie udokumentowane świadectwem maturalnym oraz znajomość dwóch języków obcych, w tym obowiązkowo angielskiego oraz do wyboru: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego lub rosyjskiego. Kandydaci muszą mieć też nienaganną prezencję, dobry stan zdrowia. Pracodawca oczekuje także szczupłej sylwetki i wagi proporcjonalnej do wzrostu.
Zbigniew Sypowicz, dyrektor biura rekrutacji i szkolenia personelu pokładowego Polskich Linii Lotniczych, tłumaczył że stan zdrowia zgodny z państwowymi przepisami musi być potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez jeden z uprawnionych ośrodków medycznych. Zanim kandydaci zostaną skierowani na badania lekarskie przechodzą cykl spotkań. Mają one potwierdzić ich predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Praca odbywa się w systemie tak zwanego równoważnego czasu pracy. Składa się na niego m.in. czas lotu, czynności lotniczych (to praca na ziemi wykonywana przed lotem lub po wylądowaniu.), szkolenia, dyżury lub inne zlecone przez pracodawcę czynności wykonywane na ziemi
W PLL LOT stosowany jest system płacy zawierający dwa podstawowe składniki - część stałą płacy i część ruchomą zależną od łącznego czasu lotu w danym miesiącu. Obydwie stawki zależą od stażu pracy i pełnionej funkcji.
Czy praca jest satysfakcjonująca? Co na ten temat myślą stewardessy? Angelika, stewardessa od 10 lat: Mój szef wymaga idealnej prezencji, muszę regularnie chodzić na siłownię, basen, solarium. Początkowo praca była ekscytująca, ale teraz jest już dla mnie żmudna. Tak naprawdę czuję się trochę jak kelnerka pokładowa. Nigdy nie miałam wypadku, ani żadnego incydentu. Latam najczęściej do Niemczech i Anglii, mieszkam w Warszawie.
Joanna, stewardessa od 5 lat: Bardzo lubię tę pracę, latam teraz do Skandynawii. To świetna praca dla ludzi, którzy lubią zmiany, podróże, dla tych, którzy lubią poznawać nowych ludzi. Ja lubię rozmawiać z ciekawymi ludźmi. Mankamenty? Często bolą mnie nogi, kręgosłup, chciałabym zarabiać trochę więcej. Czasem jestem nieziemsko zmęczona, gdy np. lecę w nocy. Początkowo nie potrafiłam się dostosować. We znaki dają się jednak nawet niewielkie różnice czasu. Na razie jestem zadowolona, ale chciałabym awansować, być szefem stewardess.
(toy)