Trwa ładowanie...
dyrvprf

James Simons

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dyrvprf
Miejsce urodzenia:

Newton, Massachusetts, USA

Jim Simons określany jest mianem najmądrzejdzego miliardera na świecie
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, Fot: Gleuschk

James Harris „Jim” Simons to amerykański matematyk, menager funduszy hengingowych, filantrop i założyciel firmy Renaissance Technologies LLC. Nazywany jest najmądrzejszym miliarderem na świecie.

Życiorys

James Simson zanim stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie był uznanym matematykiem. Rozpoczął studia na Massachusetts Institute of Technology w 1955 jako 17-latek. Ukończył je przed czasem i już w wieku 23 lat uzyskał tytuł doktora matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Zajmował się geometrią różniczkową i koncepcją Poincare. W latach 60. współpracował z agencją bezpieczeństwa narodowego.

Simson zawsze interesował się finansami i w latach 70. zaczął poważnie myśleć o własnej firmie. Wykształcenie matematyczne Jamesa Simonsa bardzo pomogło mu w założeniu działalności. Doszedł do wniosku, że może wykorzystać modele matematyczne do opracowywania analiz finansowych. W 1982 roku założył Renaissance Technologies LLC, będący jednym z pierwszych odnoszących sukcesy funduszy hengingowych. Do współpracy zaprosił wybitnych specjalistów z zakresu modelowania danych, matematyki, programowania, co przełożyło się na ogromny sukces finansowy firmy Jamesa Simonsa. Miliarder przeszedł na emeryturę na przełomie 2009 i 2010 roku, jednak nadal ma wpływ na funkcjonowanie firmy i jest prezesem jej zarządu.

Od 2004 roku w ramach założonej przez siebie fundacji Math for America wspiera podwyższenie jakości nauczania matematyki w publicznych szkołach. Od 2014 roku James Simson został wybrany do Narodowej Akademii Nauk USA.

Cytaty

  • God gave me a tail to keep off the flies. But I'd rather have had no tail and no flies. (Bóg dał mi ogon, abym mógł odganiać się nim od much. Jednak wolałbym nie mieć ani ogona, ani much.)
  • They thought that was the funniest thing they ever heard. The guy who couldn’t remember where to put the sheep manure, he’s going to be a mathematician at MIT. (Pomyśleli, że to najzabawniejsza rzecz jaką kiedykolwiek słyszeli. Gość, który nie mógł zapamiętać, gdzie rozrzucić obornik, chce zostać matematykiem na MIT.)

Majątek

James Simons zdobył swoją fortunę dzięki trafionym inwestycjom. W 2017 roku majątek Jamesa Simonsa został wyceniony przez magazyn Forbes na 18 miliardów dolarów. Rok wcześniej wynosił on 15,5 miliarda.

Życie prywatne

James Simons pochodzi z żydowskiej rodziny - jest jedynym synem właściciela fabryki butów i gospodyni domowej. Bardzo wcześnie zainteresował się matematyką, jednak otoczenie nie brało na poważnie marzeń o studiach. Jego pierwszą żoną była Barbara Simons – wybitna informatyk i były prezes Association for Computing Machinery. Owocem związku było troje dzieci – Nathaniel, Late Paul i Liz. Syn Paul zginął w wypadku samochodowym. Druga, obecna żona Jamesa Simonsa – Marylis Hawrys Simons – jest doktorem ekonomii i pracuje w organizacjach pozarządowych. Mieli dwoje dzieci, jednak syn Nicholas utonął na Bali. Córka Audrey cierpi na autyzm.

James Simons obecnie angażuje się w działalność charytatywną i wspiera między innymi badania nad autyzmem.

Miejsce w rankingu najbogatszych

James Harris zajmuje 49 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata i 25 miejsce wśród najbogatszych Amerykanów.

dyrvprf
dyrvprf
dyrvprf
dyrvprf