Trwa ładowanie...
dqcrso3
11-10-2016 11:07

Janczyk z MF: Nowy podatek od handlu detal. może być jednolity, bez kwoty wolnej

Warszawa, 11.10.2016 (ISBnews) - Nowa wersja podatku od sprzedaży detalicznej mogłaby nie zawierać żadnej kwoty wolnej i przewidywać jednolitą stawkę dla wszystkich przedsiębiorców, uważa wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Share
dqcrso3

"Potrafię wyobrazić sobie taki projekt, który byłby zaakceptowany przez UE i wzór takiego podejścia mam - potrzebna byłaby akceptacja rządu i nowego ministra finansów. Elementy nowego podatku, by UE go zaakceptowała nie przewidywałyby żadnej kwoty wolnej i równy dla wszystkich podatek" - powiedział Janczyk w wywiadzie dla Radia Wnet.

"Oznacza to, że nasi przedsiębiorcy muszą się zgodzić na równa daninę, wierząc w to, że ci, którzy nie płacą tego podatku dochodowego do tej pory byliby zmuszeni płacić podatek o charakterze obrotowym" - dodał.

Zwrócił uwagę, że np. największe sieci hipermarketów, tj. 20 podmiotów, które miały obroty 100 mld zł w 2013 r. zapłaciły podatki w wysokości tylko 200 mln zł. "Więc wiele podmiotów nie płaciło podatków w Polsce" - stwierdził wiceminister.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że podatek od sprzedaży detalicznej zostaje zawieszony i zapowiedział, że nowa ustawa dotycząca opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego według nowej formuły wejdzie w życie w styczniu 2017 r.

(ISBnews)

dqcrso3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqcrso3
dqcrso3