Trwa ładowanie...

Janusz Wojciechowski na liście komisarzy UE. Pensja - 100 tys. zł miesięcznie

Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza, znalazł się na zatwierdzonej liście członków nowej Komisji Europejskiej. Podczas pięcioletniej kadencji może zarobić na tym stanowisku 6 mln zł.

Janusz Wojciechowski na liście komisarzy UE. Pensja - 100 tys. zł miesięcznieŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d272md3
d272md3

Janusz Wojciechowski jest typowany do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. - Choć do tego jeszcze daleka droga, to jeśli uda się mu ją przejść, może zyskać prawdziwą fortunę. Kusi choćby pensja rzędu ponad 100 tys. zł - podlicza "Super Express".

Oprócz pensji, komisarzom przysługują także budżet na wydatki reprezentacyjne (ok. 2,6 tys. zł miesięcznie) oraz w pełni opłacane delegacje służbowe.

Po odejściu ze stanowiska może z kolei liczyć np. na świadczenie przejściowe. Po jednej kadencji należy się odprawa w wysokości połowy ostatniej pensji, o ile jednak komisarz nie zostanie mianowany na inne unijne stanowisko - podaje dziennik.

d272md3

Zobacz: Wielkoprzemysłowa produkcja mięsa. "Powinniśmy od tego szybko odejść"

Komisarze, podobnie jak inni unijni wysocy przedstawiciele, mają także prawo do szczodrych emerytur. Wojciechowski będzie mógł liczyć z tego tytułu na ponad 20 tys. miesięcznie.

Wojciechowskiego czeka jednak jeszcze przesłuchanie w odpowiedniej komisji, w październiku zaś odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Na razie znalazł się na liście kandydatów do nowej KE przedstawionej przez przyszłą szefową Komisji Ursulę von der Leyen i zaakceptowanej przez państwa członkowskie.

"SE" przypomina także zarobki obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda TuskaTuska, który na tym stanowisku zarabiał miesięcznie ok. 140 tys. zł. Przysługuje mu także dożywotnia emerytura - ok. 85 tys. zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d272md3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272md3