Japońska waluta najdroższa od ponad roku
To złe wiadomości dla władz Japonii, które w ostatnich latach wszelkimi możliwymi sposobami starały się osłabić swoją walutę.
Cena dolara wyrażona w japońskiej walucie spadła we wtorek do najniższego poziomu od listopada 2014 roku. W ciągu ostatniego tygodnia jen umocnił się w stosunku do amerykańskiej waluty o około 5 procent. Dużą popularność wśród inwestorów zawdzięcza on wzrostowi awersji do ryzyka, w wyniku czego poszukują bezpieczniejszych miejsc do lokowania kapitału.
To złe wiadomości dla władz Japonii, które w ostatnich latach wszelkimi możliwymi sposobami starały się osłabić swoją walutę. Pod koniec stycznia Bank Japonii obniżył stopę depozytową do ujemnego poziomu - do -0,1 procent.
Również w stosunku do złotego jen jest mocniejszy. Cena polskiej waluty wynosi około 29 jenów. W styczniu został pobity rekord, kiedy jen był najmocniejszy do złotego od stycznia 2013 roku.
Zobacz, jak zmieniała się cena dolara wyrażona w japońskim jenie src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1415660400&de=1455033600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=USDJPY&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&tid=0&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>
Wzrost wartości jena to efekt większej awersji do ryzyka odczuwanej na rynku walutowym. Inwestorzy chętniej lokują środki w walutach zwanych "bezpieczną przystanią", takich jak jen, frank szwajcarski czy euro.
- Na rynku walutowym dominują ucieczka do bezpiecznego jena, euro i franka szwajcarskiego. Głównie zyskuje jen, gdyż punktem zapalnym wczorajszej kapitulacji jest Europa i jej sektor bankowy. Obawy o globalny wzrost o gospodarczy nie dotyczą już tylko rynków wschodzących, ale coraz mocniej zahaczają o rynki rozwinięte przy malejącej wierze w ratunkową siłę banków centralnych - komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.
O dużej popularności jena wśród inwestorów świadczy poziom rentowności japońskich obligacji. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych spadła pierwszy raz w historii poniżej zera.