Trwa ładowanie...
rynek walutowy
+1
09-02-2016 12:05

Japońska waluta najdroższa od ponad roku

To złe wiadomości dla władz Japonii, które w ostatnich latach wszelkimi możliwymi sposobami starały się osłabić swoją walutę.

Japońska waluta najdroższa od ponad rokuFot: bfishadow / Flickr (CC BY 2.0)
d2phbjx

Cena dolara wyrażona w japońskiej walucie spadła we wtorek do najniższego poziomu od listopada 2014 roku. W ciągu ostatniego tygodnia jen umocnił się w stosunku do amerykańskiej waluty o około 5 procent. Dużą popularność wśród inwestorów zawdzięcza on wzrostowi awersji do ryzyka, w wyniku czego poszukują bezpieczniejszych miejsc do lokowania kapitału.

To złe wiadomości dla władz Japonii, które w ostatnich latach wszelkimi możliwymi sposobami starały się osłabić swoją walutę. Pod koniec stycznia Bank Japonii obniżył stopę depozytową do ujemnego poziomu - do -0,1 procent.

Również w stosunku do złotego jen jest mocniejszy. Cena polskiej waluty wynosi około 29 jenów. W styczniu został pobity rekord, kiedy jen był najmocniejszy do złotego od stycznia 2013 roku.

Zobacz, jak zmieniała się cena dolara wyrażona w japońskim jenie

d2phbjx

Wzrost wartości jena to efekt większej awersji do ryzyka odczuwanej na rynku walutowym. Inwestorzy chętniej lokują środki w walutach zwanych "bezpieczną przystanią", takich jak jen, frank szwajcarski czy euro.

- Na rynku walutowym dominują ucieczka do bezpiecznego jena, euro i franka szwajcarskiego. Głównie zyskuje jen, gdyż punktem zapalnym wczorajszej kapitulacji jest Europa i jej sektor bankowy. Obawy o globalny wzrost o gospodarczy nie dotyczą już tylko rynków wschodzących, ale coraz mocniej zahaczają o rynki rozwinięte przy malejącej wierze w ratunkową siłę banków centralnych - komentuje Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

O dużej popularności jena wśród inwestorów świadczy poziom rentowności japońskich obligacji. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych spadła pierwszy raz w historii poniżej zera.

d2phbjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2phbjx