Jarosław Gowin zabiera się za kolejne zawody

Kolejnych 80 zawodów chce otworzyć Jarosław Gowin. Reforma
deregulacyjna nabiera tempa

Jarosław Gowin zabiera się za kolejne zawody

12.04.2013 | aktual.: 12.04.2013 15:33

Jest już gotowa lista profesji, które obejmuje trzecia transza deregulacji. Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy. Łatwiej też będzie uzyskać uprawnienia konserwatora zabytków, muzealnika czy strażaka. O niektóre stanowiska w służbie przeciwpożarowej, np. rzeczoznawcy, będą się mogły starać osoby cywilne.

"Pracujemy bardzo intensywnie. Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt trafi już w kwietniu" - zapewnia minister Gowin.

Przedstawiciele otwieranych zawodów są oburzeni. "Maklerzy wypadli z projektu podczas prac nad II transzą, dlatego jesteśmy zaskoczeni nową decyzją ministerstwa" - mówi Paulina Rudolf, członek zarządu Związku Maklerów i Doradców. Dostępu do zawodu zamierzają też bronić rzecznicy patentowi. "Ten zawód wymaga szczególnej wiedzy, nie tylko prawniczej, ale i technicznej" - mówi Bartosz Bator, prawnik w biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Jarosław Gowin przyzwyczajony jest do fali krytyki. Za każdym razem, kiedy ogłaszał listę uwalnianych zawodów, spotykał się z dezaprobatą przedstawicieli danych profesji oraz ekspertów. Prace legislacyjne nad ustawą nie zostały jednak przerwane. Minister jest zdania, że uwolnienie zawodów to szansa na znalezienie pracy przez kilkadziesiąt tysięcy młodych Polaków. A wynikiem wprowadzonych zmian będzie podniesienie jakości usług, bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale "swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja". Według Gowina pozytywnym następstwem zmiany będzie też spadek cen usług.

Przypomnijmy, że pod koniec marca zakończyły się uzgodnienia do projektu drugiej ustawy deregulacyjnej, zakładającej zniesienie ograniczeń w dostępie do dziewięciu zawodów finansowych takich jak m.in.: księgowy prowadzący usługowo księgi rachunkowe, doradca podatkowy, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, agent ubezpieczeniowy, aktuariusz, agent celny, przyjmujący zakłady wzajemne, prowadzący kolektury gier liczbowych. W ustawie przewidziano również zmiany w 80 profesjach technicznych, w dostępie do których miałyby zostać częściowo lub całkowicie zniesione ograniczenia m.in. w pracy architekta, urbanisty, inżyniera budownictwa, rzeczoznawcy samochodowy, diagnosty, pilota, nureka, szypra.

W Sejmie natomiast trwają prace nad projektem pierwszej ustawy deregulacyjnej, która ma ułatwiać pracę w 50 profesjach, w tym m.in.: notariusza, komornika, adwokata, trenerów sportowych, przewodników turystycznych, taksówkarza i geodety. Jest już przygotowana do trzeciego czytania.

JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)