Trwa ładowanie...
d3bmb26

Jasser: deregulacja szansą na podtrzymanie wzrostu gospodarczego

Uproszczenie przepisów i deregulacja to szansa na podtrzymanie wzrostu gospodarczego - uważa pełnomocnik premiera ds. ograniczenia biurokracji Adam Jasser, który we wtorek wziął udział w konferencji prasowej razem z przedstawicielami unijnej Grupy ds. Obciążeń Administracyjnych.

d3bmb26
d3bmb26

W poniedziałek i we wtorek na zaproszenie polskiej prezydencji gościli w Warszawie członkowie unijnej Grupy Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych. Poza wyjazdowym spotkaniem jej członkowie wzięli udział w konferencji zorganizowanej wspólnie przez KPRM, Ministerstwo Gospodarki oraz PKPP Lewiatan.

- W deregulacji, w uproszczeniu przepisów widzimy największe pole do tego, żeby podtrzymać wzrost gospodarczy, żeby Europa odzyskała wigor i była w stanie zapanować nad kryzysem zadłużenia - powiedział dziennikarzom pełnomocnik premiera ds. ograniczenia biurokracji Adam Jasser.

Przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych, były premier Bawarii Edmund Stoiber podkreślał, że w UE nie brakuje obciążeń administracyjnych, z którymi trzeba walczyć. - Do końca 2012 r. chcemy zredukować koszty biurokracji o 25 proc. To jest bardzo ważny cel - powiedział Stoiber.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak zwrócił uwagę na to, że przede wszystkim trzeba uruchomić rezerwy tkwiące w gospodarce. Podkreślił też, że Polska ma już osiągnięcia na polu walki z obciążeniami administracyjnymi, do których - jego zdaniem - należy zaliczyć m.in. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy deregulacyjne.

d3bmb26

Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz mówiła o konieczności zmiany systemu stanowienia prawa, gdyż bez tego wszystkie działania deregulacyjne będą miały mierne efekty. - Chodzi o to, żeby kolejny polski parlament powiedział, że zmniejszył liczbę ustaw o 100. I oby podobnie było w Unii Europejskiej - powiedziała.

- Świadomość, że negatywne skutki wynikające z przeregulowania prawa da się przełożyć na bardzo konkretne pieniądze jest coraz większa. Na przykład w Wielkiej Brytanii wprowadzono w tej chwili moratorium - na trzy lata - na jakiekolwiek nowe przepisy dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw. Trzeba iść tym tropem - powiedziała PAP Bochniarz.

Grupa Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych jest ciałem utworzonym przez Komisję Europejską. W jej skład wchodzą eksperci z państw członkowskich UE, doradzający w zakresie poprawy jakości unijnej legislacji. Ważnym zadaniem Grupy jest działalność na rzecz rozwoju strategii "najlepszych regulacji.

Jej członkowie są mianowani przez KE. Ich głównym zadaniem jest kreowanie polityki legislacyjnej w stosunku do przedsiębiorców, przemysłu i konsumentów. W pracach Grupy uczestniczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

d3bmb26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmb26