Trwa ładowanie...
niska cena

Jemy mniej jaj od naszych sąsiadów. Powód? Cena

Przeciętny polski konsument zjada około 160 sztuk jaj rocznie pod różnymi postaciami. Tymczasem w Danii czy Austrii spożycie jaj wynosi około 240 sztuk rocznie, a w Niemczech i Francji blisko 220 sztuk. Z kolei za wschodnią granicą, przykładowo na Ukrainie przeciętny mieszkaniec zjada ponad 310 sztuk jaj rocznie, na Białorusi - ponad 260 sztuk, a w Rosji - 220 sztuk - informuje bank BGŻ BNP Paribas.

Share
Jemy mniej jaj od naszych sąsiadów. Powód? Cena
Fot: Money.pl/Izabela Trzaska
d48ykxd

Według banku poziom konsumpcji jaj w Polsce prawdopodobnie jest związany z ich cenami, które w porównaniu do cen w Europie Zachodniej są relatywnie wysokie, gdyż wciąż dochody zachodnich sąsiadów są wyższe. Z kolei u wschodnich sąsiadów wymogi dotyczące warunków utrzymania kur niosek są mniej restrykcyjne niż w Polsce, co przekłada się na ich niskie ceny.

Jak podaje bank w 2014 roku najwyższym poziomem konsumpcji w Polsce charakteryzowały się gospodarstwa emerytów i rencistów, gdzie przeciętne miesięczne spożycie jaj na jedną osobę wyniosło ponad 15,5 sztuki i było aż o 29 proc. wyższe od przeciętnej w gospodarstwach domowych.

d48ykxd

Znacznie więcej jaj, aż o 21 proc. konsumowały też osoby w gospodarstwach domowych rolników, które w większości pozyskują je z własnego gospodarstwa.

Z informacji banku wynika, że wyższe spożycie jaj wśród emerytów i rencistów oraz rolników jest prawdopodobnie wynikiem większego ich wykorzystania do wypieków ciast i innych produktów zbożowych.

Z kolei najniższym poziomem spożycia (o 15 proc. od średniej krajowej) charakteryzowały się osoby, które prowadzą własną działalność.

Nie ma znaczącej różnicy w poziomie spożycia jaj na wsi i w mieście. Osoba żyjąca w gospodarstwie domowym na wsi spożywa miesięcznie przeciętnie zaledwie niecałe jajo więcej od osoby w gospodarstwie domowym w mieście.

d48ykxd

W Polsce rocznie produkuje się ponad 9 mld sztuk jaj konsumpcyjnych, z czego ok. 40 proc. trafia na rynki zagraniczne, głównie do Niemiec, Holandii, Włoch i Czech.

d48ykxd

Podziel się opinią

Share
d48ykxd
d48ykxd