Jeśli nie będzie zmian w projekcie o OFE, możliwa jest akceptacja prezydenta - Nowak (powt.)

21.03. Warszawa (PAP) - Jeśli podczas parlamentarnych prac nad rządowym projektem zmian w OFE nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany do ustawy, wtedy możliwa jest akceptacja...

21.03. Warszawa (PAP) - Jeśli podczas parlamentarnych prac nad rządowym projektem zmian w OFE nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany do ustawy, wtedy możliwa jest akceptacja ze strony prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformował PAP minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak. Zastrzegł jednocześnie, że prezydent będzie chciał poznać opinię ekspertów odnośnie vacatio legis ustawy, do której zastrzeżenia miało Rządowe Centrum Legislacji.

"Prezydent Bronisław Komorowski jest cały czas obecny w procesie prac nad ustawą o OFE, zgłosił swoje postulaty w tej kwestii i zostały one uwzględnione w rządowym projekcie. Prezydent też wyrobił sobie już pogląd na projekt ustawy, m.in. dzięki zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta debacie z ekspertami. Teraz będzie się przyglądał pracom parlamentu. Należy liczyć tutaj, że koalicja PO-PSL będzie zdyscyplinowana i przeprowadzi projekt sprawnie, nie psując go" - powiedział PAP Nowak.

"Gdyby projekt przeszedł przez parlament bez mian, czy też bez większych zmian, wtedy może liczyć na akceptację pana prezydenta, z jednym zastrzeżeniem, że prezydent zwróci się jeszcze o opinię do ekspertów z celu zbadania vacatio legis, do którego zastrzeżenie miało Rządowe Centrum Legislacji" - dodał.

RCL ma wątpliwości co zgodności z konstytucją terminu wejścia w życie zmian w systemie emerytalnym, który proponuje rząd. Wątpliwości budzi m.in. zachowanie odpowiedniej vacatio legis. W przyjętym przez rząd projekcie zostało ono wydłużone do 30 dni z 14 dni proponowanych wcześniej.

W ubiegły czwartek Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Przyjęty przez rząd projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji.

Rząd chce aby zmiany w OFE weszły w życie od 1 maja br.(PAP)

bg/ bas/

Źródło artykułu:PAP
finanseofeusługi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)