Trwa ładowanie...

Jest coraz gorzej - polskie firmy w tarapatach

Ubywa przedsiębiorców, którzy nie mają problemów finansowych. W styczniu 2013 r. było 56,2 proc. takich firm wobec 61,6 proc. rok temu - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane wywiadowni Bisnode Polska.
Share
Jest coraz gorzej - polskie firmy w tarapatach
Źródło: Jupiterimages
d1sig7l

Wywiadownia wzięła pod lupę ponad 300 tys. firm - ich wyniki finansowe, płynność, zadłużenie, poziom rentowności czy wielkość płatności przeterminowanych.

Jak się okazało, najsłabiej radzą sobie firmy najmniejsze i średnie, ale najgorzej te zatrudniające 10-25 osób. Znacznie lepiej wyglądają firmy duże z zatrudnieniem pow. 250 osób.

Masz sklep internetowy? Ta oferta jest dla Ciebie! »

d1sig7l

Główną przyczyną pogarszającej się kondycji przedsiębiorców są zatory płatnicze. - W Polsce zaledwie 30 proc. faktur opłacane jest w terminie. To sytuuje nasz kraj w końcu Europy - mówi Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.

Według Raportu Ryzyka Branżowego Bisnode Polska najlepiej wypadają firmy handlujące detalicznie: artykułami spożywczymi (prawie 80 proc. jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej) i ubraniami (77 proc.) oraz galerie handlowe i domy towarowe (68 proc.).

Najgorzej radzą sobie producenci odzieży i tekstyliów (niemal 2/3 z nich jest w bardzo złej i słabej kondycji finansowej), firmy budowlane, a także producenci mebli.

d1sig7l

Podziel się opinią

Share
d1sig7l
d1sig7l