Trwa ładowanie...
d2uik0q

Jest duże prawdopodobieństwo, że uda się przedłużyć dostęp do FCL - Raczko, NBP

07.12. Warszawa (PAP) - Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się wydłużyć wygasający na początku przyszłego roku, dostęp do elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego...

Share
d2uik0q

07.12. Warszawa (PAP) - Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się wydłużyć wygasający na początku przyszłego roku, dostęp do elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

"Jest duże prawdopodobieństwo, że uda się przedłużyć dostęp do FCL" - powiedział Raczko w TVN CNBC.

"Sądzę, że mamy się pełne prawo domagać się przedłużenia tej linii, bo spełniamy kryteria" - dodał.

d2uik0q

Przedstawiciele MF informowali, że rząd chce wydłużyć dostęp do FCL dla Polski, który wygasa w styczniu 2013 roku, w kwocie zbliżonej do obecnej, czyli ok. 30 mld USD. MFW podał, że odnotował chęć przedłużenia dostępu do linii kredytowej, a przedstawiciele resortu finansów zaznaczali, że Polska poczeka ze złożeniem swojego wniosku do czasu zakończenia negocjacji z Meksykiem. Meksykowi wydłużono dostęp do kredyty z Fundusz w ubiegłym tygodniu na dwa lata w wysokości ok. 73 mld USD.

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol. (PAP)

bg/ ana/

d2uik0q

Podziel się opinią

Share
d2uik0q
d2uik0q