Jeszcze w tym tygodniu dowiemy się, ile mamy gazu z łupków

Lepszemu rozumieniu procesu wykorzystania gazu łupkowego służył dwudniowy pobyt delegacji polskiego rządu w Waszyngtonie. Amerykanie mają jeszcze w tym tygodniu wydać ważny dokument poświęcony temu paliwu.

Jeszcze w tym tygodniu dowiemy się, ile mamy gazu z łupków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.03.2011 | aktual.: 30.03.2011 10:52

Wizyta stanowiła część dialogu strategicznego między Polską a USA, obejmującego problematykę bezpieczeństwa, zagadnień ekonomicznych, a przede wszystkim energii, bezpieczeństwa energetycznego oraz rozpoczętego dwa tygodnie temu dialogu demokratycznego i wsparcia demokracji na świecie.

- W coraz większym stopniu rozumiemy, że bezpieczeństwo ekonomiczne jest częścią bezpieczeństwa narodowego - podkreślił w rozmowie z PAP polski wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski.

Polska podpisała z USA memorandum w kwestiach dotyczących energii. - Staramy się zatem współpracować i prowadzić dialog - dodał wiceminister. Zwrócił uwagę, że Waszyngton ma taki dialog z dwoma krajami: z Polską i Chinami.

W poniedziałek polska delegacja uczestniczyła w rozmowach z amerykańskimi agencjami rządowymi, poczynając od informacyjnej - dotyczącej spraw energii - poprzez regulujące sprawy wydobycia, licencji, po zajmujące się ochroną środowiska. Wtorek przeznaczony był na spotkania z uniwersyteckimi instytutami badawczymi i odwiedzinom wiertni w Zachodniej Wirginii.

Według Stanowskiego w Stanach Zjednoczonych wiercenie i szczelinowanie przebiega w imponującym tempie. - Została dokonana rewolucja i w ciągu czterech-siedmiu tygodni wykonywane jest wiercenie, zarówno szyb pionowy, jak też poziomy i można rozpoczynać szczelinowanie - tłumaczył wiceminister.

Metoda szczelinowania, dzięki której można wydobywać gaz niekonwencjonalny, polega na wykonaniu odwiertu pionowego, a następnie horyzontalnego. Potem następuje właściwe szczelinowanie: do otworu pompuje się pod wielkim ciśnieniem wodę z piaskiem i substancjami chemicznymi. Roztwór ten rozsadza podziemne warstwy skał, co powoduje powstawanie szczelin. Z nich wydobywa się gaz, który przez otwór wiertniczy wydostaje się na powierzchnię.

W najbliższym czasie powinno dojść do praktycznej współpracy naukowców i zbudowania partnerstwa, które pozwoliłoby na współpracę czołowych polskich uczelni z partnerami amerykańskimi zaangażowanymi w problematykę gazu łupkowego.

- Spodziewamy się, że jeszcze w tym tygodniu amerykańska agencja informacyjna energetyki wyda obszerny dokument o perspektywach gazu łupkowego na świecie. Jeden rozdział będzie poświęcony Polsce - poinformował.

Ponieważ w Waszyngtonie kontynuowane były rozmowy na poziomie rządowym, w delegacji znaleźli się także wiceministrowie gospodarki, środowiska, w tym naczelny geolog kraju, oraz przedstawiciele ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło artykułu:PAP
gaz łupkowywaszyngtonusa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)