Trwa ładowanie...

Jeszcze większa płaca minimalna?

Resort pracy ma zaproponować większy wzrost minimalnego wynagrodzenia niż wynikałoby z ustawy. W 2015 roku miałoby wynieść 1750 złotych, a nie 1731 złotych jak zakładano - wynika z nieoficjalnych informacji PAP, które obiegły dziś wszystkie media.

Jeszcze większa płaca minimalna?Źródło: © whitelook - Fotolia.com
d2ft2ih
d2ft2ih

Propozycja - wg źródła - zyskała już akceptację Komitetu Rady Ministrów, we wtorek ma być przedmiotem obrad rządu. - Minister pracy w ramach propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 roku, wnioskuje, żeby wynosiło ono 1750 zł, a nie jak wynika z ustawy 1731 zł - powiedziało źródło rządowe i dodało, że taka propozycja została w ostatni czwartek zaakceptowana przez Komitet Rady Ministrów. Według rozmówcy zyskała także akceptację Ministerstwa Finansów, które zwyczajowo blokowało wyższy wzrost płacy minimalnej niż wynikałoby z ustawy. Oczywiście ostateczna decyzja należy do rządu.

Od 1 stycznia 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 80 zł i wynosi 1680 zł brutto. Do 15 czerwca rząd ma ustawowy obowiązek przedstawić Komisji Trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym.

Rozmówca wskazał też, że resort pracy zaprezentuje także na wtorkowym posiedzeniu rządu propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku i będzie ona zgodna z mechanizmem obowiązującym w ustawie.

- Proponowana waloryzacja świadczeń jest zgodna z mechanizmem ustawowym, czyli inflacja plus 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To jest minimalny poziom wzrostu, na jaki pozwala ustawa - powiedział. - Każde zwiększenie wskaźnika o 0,1 pkt. proc. to koszt dla budżetu ok. 160 mln zł - dodał.

d2ft2ih

W 2014 roku świadczenie emerytalno-rentowe wzrosły o 1,6 proc. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Oprócz wskaźnika propozycji płacy minimalnej i wskaźnika waloryzacji rent i emerytur, rząd na posiedzeniu 10 czerwca zajmie się założeniami makroekonomicznymi do projektu budżetu na 2015 rok. W połowie maja Ministerstwo Finansów przedstawiło Komisji Trójstronnej wskaźniki do budżetu na przyszły rok ze wzrostem PKB 3,8 proc. i średnioroczną inflacją 2,3 proc.

A jak wygląda polska płaca minimalna na tle innych państw?

Niemcy niedawno zdecydowali, że u nich pensja minimalna będzie wynosić od stycznia 2015 r. 8,5 euro za godzinę – czyli 1 360 euro miesięcznie (ok. 5,7 tys. zł). Kilka dni temu w Szwajcarii odbyło się referendum w sprawie ustanowienia najniższego wynagrodzenia na poziomie 22 franków za godzinę pracy (ponad 13 tys. zł miesięcznie). Mieszkańcy tego państwa odrzucili jednak tę propozycję. Pamiętajmy, że Szwajcarzy często opowiadają się w referendach po stronie przedsiębiorców. Nadal więc najwyższa pensja minimalna na świecie obowiązuje w Luksemburgu (1 921 euro miesięcznie, czyli ok. 8 tys. zł). Z kolei w USA najniższa pensja wynosi 7,25 dol. za godzinę. Na takim poziomie określają ją przepisy federalne. Ale np. w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Oregonie wynosi ona już 9 dol. za godzinę. Polska z obecną pensją w wysokości 1 680 zł brutto plasuje się na trzynastej pozycji w Europie.

d2ft2ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ft2ih