Trwa ładowanie...
d3m7pnv
d3m7pnv

Jeżeli impuls CPI wpłynie na dalszy wzrost cen wymusi reakcję polit. monetarnej - Raczko

03.02. Warszawa (PAP) - Jeżeli impuls inflacyjny przełoży się na dalszy wzrost cen wymusi to reakcję polityki monetarnej - uważa Andrzej Raczko, członek zarządu NBP. Jego zdaniem...
Share
d3m7pnv

03.02. Warszawa (PAP) - Jeżeli impuls inflacyjny przełoży się na dalszy wzrost cen wymusi to reakcję polityki monetarnej - uważa Andrzej Raczko, członek zarządu NBP. Jego zdaniem należy dać rynkom finansowym wyraźny sygnał, że RPP zwraca uwagę na wszystkie czynniki, które mogą doprowadzić do ewentualnej presji inflacyjnej.

"Wspólny jest ten sam czynnik, który w tej chwili podbił inflację, czyli ceny żywności i ceny ropy. W przypadku zewnętrznego szoku polityka monetarna jest pasywna, musi obserwować to co się dzieje, a chronić w swoich reakcjach, gdy widzimy efekty drugiej rundy" - powiedział Raczko w rozmowie z TVN CNBC.

"Jeżeli widać, że impuls inflacyjny przełoży się na dalszy wzrost cen, polityka monetarna powinna reagować. Z tego punktu widzenia ważne jest jak politykę monetarną oceniają rynki finansowe, trzeba dać wyraźny sygnał rynkom finansowym, że polityka monetarna zwraca uwagę na wszystkie czynniki związane z narastającą, ewentualną presją inflacyjną" - dodał.

Raczko przypomniał, że takim ruchem, który pokazał, że RPP zwraca uwagę na czynniki związane z potencjalną presją inflacyjną była decyzja dotycząca podwyżki stóp procentowych w styczniu o 25 pb.

"To był wyraźny sygnał, że polski bank centralny czuwa nad sytuacją. Wcześniej był także drobny sygnał związany z podwyżką stopy rezerwy obowiązkowej" - podkreślił członek zarządu NBP. (PAP)

bg/ jtt/

d3m7pnv

Podziel się opinią

Share
d3m7pnv
d3m7pnv