Jeżeli złoty się osłabi, ryzyko, że dług publ. w '11 przekroczy 60 proc. PKB jest bardzo duże -

28.10. Warszawa (PAP) - Nawet przy wdrożeniu działań dostosowawczych i mniejszym deficycie, w sytuacji, gdyby doszło do osłabienia złotego z powodu odpływu kapitału, ryzyko...

28.10. Warszawa (PAP) - Nawet przy wdrożeniu działań dostosowawczych i mniejszym deficycie, w sytuacji, gdyby doszło do osłabienia złotego z powodu odpływu kapitału, ryzyko przekroczenia poziomu 60 proc. długu w relacji do PKB w 2011 roku jest bardzo duże - oceniła Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w MFW, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"Oczywiście ryzyko istnieje, choćby z tego powodu, że 25 proc. naszego zadłużenia jest w walucie obcej. Nawet przy wdrożeniu działań dostosowawczych i mniejszym deficycie, w sytuacji, gdyby doszło do osłabienia złotego z powodu odpływu kapitału, ryzyko przekroczenia poziomu 60 proc. długu w relacji do PKB jest bardzo duże" - powiedziała.

W piątek MFW przedstawi swoją ocenę tego, jak szybko i w jakim zakresie rząd powinien wprowadzać dostosowanie fiskalne, aby dług publiczny nie przekroczył poziomu 60 proc. PKB.

Zdaniem Zajdel-Kurowskiej drastyczne ograniczanie wydatków nie jest w tej chwili konieczne.

"Moim zdaniem (...) nie powinniśmy drastycznie ciąć wydatków w tym roku, ale rząd powinien opracować wiarygodny plan konsolidacji, który pokaże, jakie instrumenty zostaną wprowadzone, aby ograniczać wydatki i zwiększać dochody państwa, by obniżyć deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB. Wprowadzenie reguły ograniczającej wzrost wydatków i podwyżka VAT o 1 pkt proc. to na tę chwilę wystarczające działania" - powiedziała. (PAP)

mak/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
mfwfinansekurowska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)