Trwa ładowanie...
d3mnxj0
d3mnxj0

JP Morgan/ Dynamika polskiego przemysłu - stabilna

Dynamika polskiego przemysłu ustabilizuje się w najbliższych miesiącach, choć perspektywa nie jest wyrazista. Wzrost będą napędzać sektory gospodarki zorientowane na eksport - ocenia JP Morgan podtrzymując prognozę obniżki stóp procentowych NBP o 50 pb.
Share
d3mnxj0

"Uwzględniając różne czynniki sądzimy, że dynamika polskiego przemysłu ustabilizuje się w krótkim czasie" - napisali analitycy banku w komentarzu.

GUS ogłosił w czwartek, że produkcja przemysłowa w październiku przyrosła o 1,6 proc. rdr wobec 4,2 proc. rdr we wrześniu i 0,3 proc. mdm (wyrównana sezonowo) wobec przyrostu o 1 proc. mdm we wrześniu, odwracając z nawiązką spadek z sierpnia (-1,1 proc. mdm). Przed ogłoszeniem danych bank przewidywał wzrost produkcji na 1,7 proc. rdr.

"Perspektywa dla przemysłu nie jest wyrazista - wskaźniki wyprzedzające wysyłają mieszane sygnały. Rejestracje nowych samochodów w UE odbiły się w październiku, co jest zachęcającą oznaką wyższej produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego w najbliższych miesiącach. Równocześnie spadkowy trend składnika zamówień niemieckiego indeksu PMI i niższe zamówienia eksportowe w Niemczech wskazują na oddolne ryzyko dla produkcji polskiego przemysłu" - ocenił bank.

d3mnxj0

Według JP Morgana RPP będzie pod presją redukcji oprocentowania stóp procentowych NBP, ponieważ stopa inflacji od dłuższego czasu jest poniżej celu i nie zanosi się na to, by miała się w niego wstrzelić przed końcem 2016 r. Stopa inflacji obniżyła się we wrześniu do -0,6 proc. rdr.

"W sytuacji, gdy więcej niż połowa składników koszyka inflacyjnego w Polsce wykazuje deflację, a większość składników inflacji bazowej jest bliska zera, wskaźnik CPI pozostanie pod kreską przynajmniej do końca I kwartału 2015 r., to zachodzi ryzyko, że deflacja zakorzeni się w niskich i obniżających się oczekiwaniach inflacyjnych" - zaznacza komentarz.

JP Morgan zaznacza zarazem, że po mocnych danych PKB za III kwartał trudno przewidzieć, kiedy RPP zdecyduje się na cięcie stóp. Główna stopa procentowa po październikowej obniżce o 50 pb. jest na poziomie 2 proc.

d3mnxj0

Podziel się opinią

Share
d3mnxj0
d3mnxj0