Trwa ładowanie...
d453m2q

JSW miała 741 mln zł zysku po trzech kwartałach

22.10. Katowice (PAP) - Jastrzębska Spółka Węglowa, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, po trzech kwartałach tego roku osiągnęła 741 mln zł zysku netto, wobec 437 mln zł...

Share
d453m2q

22.10. Katowice (PAP) - Jastrzębska Spółka Węglowa, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, po trzech kwartałach tego roku osiągnęła 741 mln zł zysku netto, wobec 437 mln zł straty w tym samym czasie rok temu - podała w piątek JSW.

"Wynika to zarówno z wyższej sprzedaży węgla, zdecydowanie wyższych cen tego surowca, jak i utrzymania reżimu kosztowego" - powiedziała rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer, przypominając, że ubiegły rok był kryzysowy na rynku stali i koksu - drastycznie spadła sprzedaż i ceny węgla koksowego.

Po dziewięciu miesiącach tego roku JSW wypracowała 1,1 mld zł zysku brutto.

Od początku roku do końca września JSW sprzedała 9,9 mln ton węgla - o ponad 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przychody z jego sprzedaży osiągnęły 4,5 mld zł i były wyższe od uzyskanych w poprzednim, wyjątkowo trudnym dla firmy roku, aż o 81 proc.

d453m2q

"Mimo doskonałych prognoz na czwarty kwartał, zysk na koniec roku może ulec znacznemu pogorszeniu wobec wyniku po trzech kwartałach ze względu na konieczność wprowadzenia wyższych niż w ubiegłym roku rezerw, wynikających z ustawy o rachunkowości, oraz wprowadzenia międzynarodowych standardów rachunkowości" - zastrzegła rzeczniczka JSW.

Ubiegły rok JSW zamknęła stratą w wysokości 340 mln zł. W tym roku znowu notuje najlepsze w polskim górnictwie węglowym wyniki. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na giełdzie, z zachowaniem kontrolnego pakietu akcji przez Skarb Państwa.

JSW skupia sześć kopalń, zatrudniających łącznie ponad 22,4 tys. pracowników. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zatrudnienie zmniejszyło się o 81 osób.(PAP)

mab/ bos/ jbr/ jtt/

d453m2q

Podziel się opinią

Share
d453m2q
d453m2q