Trwa ładowanie...
d3whcad

JSW zainteresowana kupnem od SP koksowni Victoria i PEC w Jastrzębiu-Zdroju

24.05. Warszawa (PAP) - Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana kupnem od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu-Zdroju oraz Wałbrzyskich...

d3whcad
d3whcad

24.05. Warszawa (PAP) - Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana kupnem od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu-Zdroju oraz Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria - poinformowali we wtorek przedstawiciele JSW.

"Jesteśmy zainteresowani kupnem PEC w Jastrzębiu-Zdroju. Chcemy też przejąć Victorię" - powiedział dziennikarzom Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

"Innych przejęć na razie nie planujemy. Jeśli będą jakieś okazje, to na pewno będziemy to rozważać" - dodał.

Resort skarbu wystawił na sprzedaż 85 proc. akcji PEC w Jastrzębiu-Zdroju. Oferty można składać do 10 czerwca.

d3whcad

PEC zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz obrotem ciepła. Spółka obejmuje swoim zasięgiem gminy: Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Pawłowice, Racibórz, Rybnik, Wodzisław-Śląski oraz Żory.

JSW jest wśród trzech firm dopuszczonych przez MSP do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria. Poza JSW do kolejnego etapu zakwalifikowały się Penta Investments i ThyssenKrupp MinEnergy, który otrzymał wyłączność negocjacyjną na cztery tygodnie, licząc od 9 maja.

"Mamy nadzieję, że ten proces prywatyzacji jeszcze się nie zakończył, chcemy w nim dalej uczestniczyć" - powiedział Grzegorz Czornik, członek zarządu JSW.

WZK Victoria są jednym z głównych producentów koksu odlewniczego. Koksownia produkuje rocznie od 500 do 520 tys. ton koksu, jej udział w krajowej produkcji wynosi ok. 5 proc. Ponad 80 proc. produkcji kierowane jest na eksport.

JSW tłumaczy, że dzięki przejęciu Victorii pozycja grupy jako producenta koksu wzmocniłaby się. Spółka weszłaby w segment rynku koksu odlewniczego z produkcją na poziomie 0,5 mln ton rocznie i zwiększyłaby o 0,1 mln ton roczne zdolności produkcyjne koksu metalurgicznego.(PAP)

pel/ ana/

d3whcad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3whcad