Trwa ładowanie...
d3dpx0k
d3dpx0k
kryzys finansowy

Juncker: nowy pakiet dla Grecji pewnie bez podatku bankowego

Premier Luksemburga i przewodniczący strefy euro Jean-Claude Juncker powiedział w czwartek, że nie jest prawdopodobne, by podatek bankowy wszedł w skład nowego pakietu pomocowego dla Grecji.
Share
d3dpx0k

- Nie sądzę, aby doszło do porozumienia w tej sprawie - oświadczył Juncker po przybyciu do Brukseli na szczyt strefy euro. Odniósł się w ten sposób do propozycji uwzględnienia podatku bankowego w nowym planie pomocy dla Aten.

Nie wykluczył następnie "częściowej niewypłacalności" Grecji, ale zaznaczył, że "należy zrobić wszystko, by uniknąć" takiego rozwiązania. Juncker powiedział też, że jest optymistycznie nastawiony co do tego, że przywódcy zebrani na czwartkowym szczycie dojdą do porozumienia, które pomogłoby nie tylko Grecji, ale także całej strefie euro.

Juncker zapewnił, że "euro nie jest w niebezpieczeństwie", pomimo silnych perturbacji wywołanych w ostatnich tygodniach kryzysem zadłużenia. Euro "jest stabilną walutą" - podkreślił.

d3dpx0k

- Potrzebujemy jednak porozumienia globalnego w sprawie Grecji, żeby kraj był trwale bezpieczny - wskazał szef eurogrupy.

Anonimowe źródło dyplomatyczne potwierdziło AFP, że po środowym spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego opcja podatku bankowego "nie jest na stole negocjacji".

Informator agencji AFP wskazał przy tym, że brane pod uwagę rozwiązania oznaczają ryzyko, że zostaną zinterpretowane przez agencje ratingowe jako niewypłacalność Grecji.

d3dpx0k

Podziel się opinią

Share
d3dpx0k
d3dpx0k