Trwa ładowanie...
d3fm0q6

Jysk

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jysk to marka duńskiej sieci sklepów z elementami wystroju domu. Działa w 48 krajach na całym świecie i uważana jest za jednego z najważniejszych eksporterów duńskich dóbr.

Historia

Sieć sklepów Jysk ma swoje korzenie w niewielkim sklepie meblowym założonym w 1979 roku przez Larsa Larsena w miasteczku Silkeborgvej, znajdującym się na obrzeżu duńskiego miasta Aarhus. W kolejnych latach otwartych zostało kilkanaście sklepów w całej Danii pod szyldem JYSK Sengetøjslager. Ekspansja marki za granicę rozpoczęła się w 1984 roku, gdy powstał pierwszy market meblowy Jysk w niemieckim Dänisches Bettenlager. W tym samym roku otwarto sklep na Grenlandii, a w 1986 roku na Wyspach Owczych, terytoriach zależnych od Danii. Rok później JYSK zawitał w Kópavogur na Islandii.

Na początku lat 90. ruszył program menedżerski organizowany przez Jysk Sengetøjslager. Pod koniec dekady natomiast właściciel sieci obchodził 50. urodziny, a marka otwarcie 500. sklepu.

W 2000 roku Lars Larson nabył akcje sklepu internetowego www.bolia.com. W 2008 roku powstał jeden z największych magazynów marki Jysk (64 tys. m kw.) w mieście Uldum. W tym samym czasie otwarto pierwsze sklepy w Wielkiej Brytanii. Kolejne natomiast powstały w 2013 roku. Rok później Jysk rozpoczął ekspansję na Indonezję, a następnie Singapur oraz Białoruś.

Pierwszy sklep na terenie Polski powstał w Gdańsku w 2000 roku. Tam także znajduje się polska siedziba firmy. Poza tym w Radomsku zlokalizowany jest jeden z magazynów Jyska o powierzchni 40 tys. m kw.

Nazwa

Nazwa „Jysk” pochodzi od duńskiego słowa określającego rzecz lub osobę pochodzącą z Półwyspu Jutlandzkiego. W kulturze duńskiej utarło się przekonanie, że region ten kojarzy się z dokładnością, uczciwością i skromnością. Cechy te tworzą motto Larsa Larsena w prowadzeniu biznesu, który narodził się właśnie na tym półwyspie.

Działalność

Sklepy Jysk oferują pełną gamę produktów funkcjonalnych i dekoracyjnych, przeznaczonych do użytku domowego. Oferuje materace, meble, dodatki dekoracyjne, pościel czy dywany.

Sieć Jysk posiada ponad 2500 sklepów, zatrudniając 21 tys. pracowników. Marka obecna jest niemal we wszystkich państwach europejskich, a także w Kanadzie, Chinach, Singapurze, Indonezji, Wietnamie, Kazachstanie, Armenii, Gruzji i Tadżykistanie.

Właściciel sieci klepów Jysk zaangażowany jest w sponsoring organizacji i wydarzeń związanych z aktywizacją osób niepełnosprawnych. Patronuje Duńskiemu Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Sportowców, a także bliźniaczym organizacjom w Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Estonii, a także na Litwie, Łotwie, Islandii i Wyspach Owczych. Poza tym Jysk wspiera ochronę środowiska, przede wszystkim lasów tropikalnych poprzez działanie programu Tropical Forest Trust, zrzeszającego 80 członków.

Siedziba i zarząd

Siedzibą sieci Jysk jest Brabrand, miejscowość znajdująca się w pobliżu miasta Aarhus. Prezesem firmy jest jej założyciel, Lars Larsen.

Notowania na giełdzie

Spółka Jysk Group notowana jest na kopenhaskiej giełdzie papierów wartościowych. Jej akcje wyceniane są na 356.10 koron duńskich (dane na październik 2017). W roku finansowym 2015/2016 firma odnotowała zysk rzędu 3,12 mld euro.

d3fm0q6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fm0q6
d3fm0q6
d3fm0q6
d3fm0q6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj