Trwa ładowanie...

Kaczyński: bezrobocie to jeden z wielu zarzutów wobec rządu

Rosnące bezrobocie to - zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - tylko
jeden z wielu zarzutów wobec rządu PO-PSL

Share
Kaczyński: bezrobocie to jeden z wielu zarzutów wobec rząduŹródło: PAP/Paweł Supernak
dqpu96j

Rosnące bezrobocie to - zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - tylko jeden z wielu zarzutów wobec rządu PO-PSL. "Mamy ogromny problem społeczny, który obejmuje kilka milionów ludzi, problem nierozwiązywany, niepodjęty przez rząd" - mówił Kaczyński.

"Ten rząd był krytykowany, stawiano mu zarzuty z prawej, z lewej strony, a w kuluarach także ze środka. Jest ich tak wiele, że gdybym chciał je wszystkie przedstawić, musiałbym mówić cały dzień" - powiedział Kaczyński. Prezes PiS uzasadnia w czwartek w Sejmie wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera.

dqpu96j

Odnosząc się do problemu bezrobocia Kaczyński zwrócił uwagę, że osiągnęło ono już poziom ponad 14 proc., a wśród ludzi młodych 25 proc. "Mamy także ok. 2 miliony ludzi na emigracji, nieokreśloną liczbę osób niezarejestrowanych i ok. milion osób, które funkcjonują na wsi i tak naprawdę pracy nie mają" - zauważył. Jest to więc - w jego ocenie - "olbrzymie zagadnienie społeczne".

Reakcja rządu na rosnące bezrobocie jest - zdaniem prezesa PiS - paradoksalna, czyli zamrażanie środków z Funduszu Pracy. "Mamy do czynienia z daleko idącym zaniechaniem i to zaniechaniem sprzecznym z konstytucją" - zarzucił Kaczyński.

Prezes PiS zauważył też, że w Polsce ogromna liczba ludzi pracuje "na specyficznych zasadach". Jak mówił, prawo pracy i umowa o pracę są wielkimi osiągnięciami cywilizacyjnymi, a "dzisiaj (...) od 20 do 28 proc. osób zatrudnionych pracuje na krótkotrwałych umowach o pracę, które omijają wszystkie ochrony wynikające z Kodeksu pracy".

"Czy to wielkie osiągnięcie cywilizacyjne, jakim jest prawo pracy, jest w Polsce w tej chwili odrzucane?" - pytał lider Prawa i Sprawiedliwości. "Mamy plan, by przywrócić w Polsce obowiązywanie prawa pracy, praw pracowniczych" - zadeklarował.

MA

dqpu96j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpu96j
dqpu96j