Trwa ładowanie...

Kalendarz sugeruje spokojny tydzień

Ostatni tydzień przyniósł sporą zmienność na parach z polskim złotym. FED miał ograniczyć program skupu aktywów z rynku. Tego oczekiwał rynek i takie były komunikaty wysyłane przez poszczególnych członków rezerwy. Tak się jednak nie stało, co więcej, wystąpienie prezesa Bernanke było wyjątkowo gołębie. Skoro FED po części wycofał się ze swoich zapowiedzi, to inwestorzy mogli powrócić na rynki wschodzące. Środowy wieczór był rewelacyjny dla polskiej waluty. Złoty zyskał w trakcie sesji nawet 10gr względem dolara. Środa była wielkim ciosem dla dolara, natomiast doskonale radziły sobie surowce i rynki akcyjne.

Kalendarz sugeruje spokojny tydzieńŹródło: Thinkstockphotos
d2hfs71
d2hfs71

Euforia na rynku nie trwała jednak długo. Już w czwartek przyniósł korektę środowych ruchów. Ceny surowców spadły, złoty znacząco tracił na wartości a notowania dolara były już stabilne. Taka postawa rynku może być uzasadniona. Co prawda FED, zaskoczył mocno rynek i zmienił nieco oczekiwania inwestorów na przyszłość, to jednak cięcie prędzej czy później musi nastąpić. Jeśli poprawią się dane, to w grudniu FED powinien podjąć kroki w celu normalizacji swojej polityki. Być może stanie się to jeszcze wcześniej, gdyż w piątek James Bullard – wpływowy członek FED, powiedział, że po październikowym posiedzeniu może odbyć się konferencja (czytaj: nie wykluczam cięcia w październiku, ale lepiej żeby prezes wyszedł i uspokoił rynek). To będzie oznaczało, że wcześniejsze prognozy względem dolara i rynków akcyjnych powinny się sprawdzić, tylko z opóźnieniem.

Ten tydzień zapowiada się jednak już dużo interesująco. Dziś poznaliśmy już wstępne odczyty indeksów PMI dla gospodarek europejskich i USA (lekko gorzej od oczekiwań). W kolejnych dniach poznamy między innymi odczyt indeksu IFO, amerykański Conference Board, dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA czy finalne odczyty PKB za drugi kwartał ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Codziennie przemawiać będą ważni członkowie FOMC. W poniedziałek o godz. 16:30 euro płacimy 4,22zł; za dolara 3,12 zł; za franka 3,43zł; zaś za funta 5,01 zł.

Dział Analiz XTB

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71