Trwa ładowanie...
d30kz5n

Kancelaria Sejmu w sprawie konferencji nt. polityki spójności (komunikat)

...

d30kz5n
d30kz5n

18.07. Warszawa - Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje:

- Spójność to jedna z tych wartości, które () jednoczą wspólną Europę - podkreślił marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, otwierając spotkanie szefów komisji ds. gospodarczych, polityki regionalnej i infrastruktury parlamentów państw UE.

To już trzecia konferencja zorganizowana wspólnie przez Sejm i Senat w ramach parlamentarnego wymiaru polskiej prezydencji w Radzie UE. Spotkanie jest poświęcone ocenie polityki spójności jako odpowiedzi na wyzwania rozwojowe Unii Europejskiej.

Jak dodał marszałek Schetyna, polityka ta ma również szczególnie ważne znaczenie dla Polaków, ponieważ jest bardzo bliska doświadczeniu solidarności, dzięki której udało się odzyskać suwerenność i przyłączyć do wspólnoty europejskiej.

d30kz5n

- Państwa obecność świadczy o tym, że my jako przedstawiciele parlamentów narodowych podjęliśmy wyzwanie Traktatu z Lizbony, który nie tylko wzmocnił naszą rolę, ale także zwiększył odpowiedzialność parlamentów narodowych Unii Europejskiej - powiedział marszałek, zwracając się do uczestników konferencji.

Według Grzegorza Schetyny, polityka spójności jest sukcesem całej Unii Europejskiej, a jej bezpośrednim owocem jest podwyższanie standardu życia i powstawanie nowych miejsc pracy, czyli sprawy ważne dla obywateli wspólnej Europy.

- To wszystko jest wielką inwestycją w kapitał polityczny, ale też integracyjny, legitymizuje rozszerzanie Unii i mobilizuje do wspierania nowych inicjatyw, do podejmowania nowych wyzwań - mówił marszałek. - Zmiany w Unii Europejskiej wymuszają zmiany w polityce spójności, dlatego przygotowywana jest jej reforma. Zasadę dotychczasową - redystrybucji środków - ma zastąpić system zdecentralizowany, włączający regiony w proces zarządzania. To jest jeszcze większa odpowiedzialność dla nas, dla parlamentów narodowych, bo wiele inicjatyw regionalnych jest obecnych w naszych parlamentach - argumentował marszałek Sejmu.

W kontekście strategii Europa 2020 marszałek Schetyna wyraził przekonanie, że przy odważnej współpracy integracja europejska może być głównym źródłem wzrostu i sprzyjać budowie nowoczesnej, konkurencyjnej Europy. Dodał, że nowa polityka spójności powinna zakładać nie tyle zwiększenie miejsc pracy, lecz raczej tworzyć warunki, które mogą podnieść produktywność i standard życia. Jego zdaniem, jest to trudniejsze zarówno na poziomie koncepcji, jak i realizacji.

d30kz5n

- Dopiero wtedy jednak, gdy planom będzie towarzyszyć propozycja realnych rozwiązań, polityka spójności będzie mogła związać swoje cele ze Strategią Europa 2020, bo ta strategia zakłada, ze rozwój gospodarczy Unii powinien być oparty na wiedzy i innowacji, efektywnie wykorzystując zasoby środowiska naturalnego - zaznaczył.

Jak podkreślił marszałek, dla idei szukania sposobów na wzrost gospodarczy przez pełniejszą, bardziej wymierną współpracę regionalną, potrzebne jest wsparcie parlamentów narodowych i ożywienie debaty na ten temat.

Przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego prof. Danuta Huebner mówiła o roli parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego w procesie decyzyjnym Unii po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego, o wyzwaniach stojących przed wspólnotą, a także o przyszłej polityce spójności.

d30kz5n

Jak zauważyła, nowy traktat przypisał jasne role parlamentom narodowym w procesie decyzyjnym UE i wzmocnił pozycję Parlamentu Europejskiego w procesie legislacyjnym i budżetowym. W opinii prof. Huebner efekty współpracy między parlamentami to m.in. poszerzona przestrzeń demokratycznej kontroli i odpowiedzialności za decyzje podejmowane w UE, większa przejrzystość procesu decyzyjnego i otwartość na dialog.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed Europą, przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że wychodzimy powoli z recesji, ale odbywa się to przy bardzo zróżnicowanej dynamice wzrostu. - () Naszą wspólną odpowiedzialnością w ramach naszej współpracy jest () niedopuszczenie do tego, aby na trwałe powstała Europa dwóch prędkości - powiedziała prof. Huebner, wskazując na zadanie dla parlamentarzystów państw członkowskich oraz eurodeputowanych.

Odnosząc się do negocjacji dotyczących kształtu polityki spójności w latach 2014-2020, Danuta Huebner powiedziała, że w propozycji Komisji Europejskiej oraz w stanowisku Parlamentu Europejskiego zajmuje ona kluczową rolę jako polityka generująca wzrost, inwestująca w rozwój potencjału wzrostu w UE i pozwalająca na budowanie przewag komparatywnych na poziomie lokalnym oraz regionalnym. Podstawowe cechy przyszłej polityki spójności to m.in. większe instytucjonalne sformalizowanie, utrzymanie jej strategicznego charakteru, silniejsza współpraca terytorialna oraz wzmocniony nacisk na rozwój miast i relacji między ośrodkami miejskimi a wsią.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d30kz5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30kz5n