Trwa ładowanie...
d2fzeqh

Kandydat do RPP Chrzanowski: Na razie przyjęcie euro nie byłoby korzystne

Warszawa, 12.01.2016 (ISBnews) - W najbliższym horyzoncie czasowym wejście Polski do strefy euro nie byłoby korzystne dla naszej gospodarki, uważa kandydat na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dr Marek Chrzanowski, zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Share
d2fzeqh

"Traktatowo jesteśmy zobligowani do wejścia do strefy euro o ile spełnimy określone warunki. W mojej opinii, nie jesteśmy gotowi obecnie do wejścia. Powinniśmy wejść do strefy euro, ale musi być optymalny obszar walutowy prowadzony w Unii. W mojej opinii, w najbliższym horyzoncie czasowym wejście nie byłoby korzystne dla naszej gospodarki" - powiedział dr Marek Chrzanowski z SGH podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Jego zdaniem, można stymulować gospodarkę polityką monetarną, na przykład na wzór Fed-u.

"NBP stoi na straży przede wszystkim stabilności cen. Bank może wspierać politykę gospodarczą rządu, o ile nie grozi to stabilności cen. W naszym przypadku jest więc nieco inaczej niż w USA, gdzie Fed stoi jednocześnie na straży stabilności cen i rozwoju gospodarczego" - dodał Chrzanowski.

W środę rozpocznie się ostatnie dwudniowe posiedzenie RPP w starym składzie, zaś kolejne posiedzenie, na którym mogą zapaść decyzje co do wysokości stóp procentowych planowane jest na 2-3 lutego. Wezmą w nim udział nowi członkowie Rady.

(ISBnews)

d2fzeqh

Podziel się opinią

Share
d2fzeqh
d2fzeqh