Trwa ładowanie...
d8f2qjb

Kandydat do RPP Dąbrowski: Najważniejsze jest utrzymanie stabilnych cen

Warszawa, 12.01.2016 (ISBnews) - Najważniejszym celem w polityce pieniężnej powinno pozostać utrzymanie stabilności cen, choć należy dbać także o stabilność systemu finansowego, uważa kandydat na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dr Marek Dąbrowski, zgłoszony przez Platformę Obywatelską (PO).

Share
d8f2qjb

"Wyzwania stojące przed nową RPP, to w mojej opinii, przede wszystkim utrzymanie nadal stabilnych cen, jest to cel numer jeden, najważniejszy. Nie powinniśmy podejmować żadnych gwałtownych ruchów. Musimy znaleźć równowagę pomiędzy różnymi celami, gdyż musimy również dbać o stabilność systemu finansowego" - powiedział Dąbrowski podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Według niego, Polska powinna starać się wypełniać warunki zapisane w traktacie akcesyjnym, niezależnie od tego czy chcemy wejść do strefy euro czy nie.

"Powinniśmy naprawiać finanse publiczne korzystając z lepszej sytuacji gospodarczej m.in. obniżyć dług znacznie poniżej 3% PKB, a warunki traktatowe powinny być naszym celem niezależnie od tego, czy chcemy wejść do strefy euro czy nie" - dodał Dąbrowski.

Według kandydata do RPP, stymulowanie gospodarki polityką pieniężną w dłuższym okresie nie jest możliwe.

W środę rozpocznie się ostatnie dwudniowe posiedzenie RPP w starym składzie, zaś kolejne posiedzenie, na którym mogą zapaść decyzje co do wysokości stóp procentowych planowane jest na 2-3 lutego. Wezmą w nim udział nowi członkowie Rady.

(ISBnews)

d8f2qjb

Podziel się opinią

Share
d8f2qjb
d8f2qjb