Trwa ładowanie...
d4jh7cp

Karpiński: propozycja dla górników ma chronić miejsca pracy (krótka)

Rządowa propozycja dla górników z Kompanii Węglowej ma na celu ochronę miejsc pracy - podkreślił w środę minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Kompania Węglowa zatrudnia teraz ok. 50 tys. pracowników.

Share
d4jh7cp

Minister dodał, że pracownicy KW mogą skorzystać m.in. z programu przejść na wcześniejsze emerytury bądź skorzystać z programu dobrowolnych odejść i uzyskać odprawy w wysokości 24 miesięcznych pensji.

Karpiński podkreślił, że ratowanie polskiego górnictwa jest w interesie państwa, bo kopalnie węgla kamiennego są elementem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Minister skarbu ocenił, że problemy finansowe KW są związane m.in. ze spadającymi od 2008 roku cenami węgla na światowych rynkach. Jak podał, ceny te spadły o ok. 50 proc. "To jeden z najistotniejszych problemów nie tylko w Kompanii Węglowej. Jego zdaniem właśnie z tego powodu tak "radykalnie" pogorszyły się wyniki spółki.

d4jh7cp

Minister ocenił, że parlament podjął pracę nad ustawą dotyczącą restrukturyzacji górnictwa, by możliwa do zrealizowania była dozwolona pomoc publiczna dla kopalni. "Stąd szybka ścieżka procedowania" - przekonywał Karpiński. Dodał, że chodziło o to, by ustawa uchwalona we wrześniu 2007 roku została szybko znowelizowana i "by możliwości która ona daje, zrealizowania pomocy publicznej zgodnie z unijnymi przepisami, były możliwe do zaaplikowania w ramach tego programu.

d4jh7cp

Podziel się opinią

Share
d4jh7cp
d4jh7cp