ycipk-3hunul
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
karta dużej rodziny

Karta Dużej Rodziny daje coraz większe możliwości

W całym kraju z kart korzysta ponad 1,2 mln osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karta Dużej Rodziny daje coraz większe możliwości
(Eastnews, Fot: M.Lasyk/REPORTER)
ycipk-3hunul

Firmy i instytucje oferują Kartę Dużej Rodziny już w 8,5 tys. miejsc w Polsce. W całym kraju z kart korzysta ponad 1,2 mln osób. - Karta Dużej Rodziny rozwija się - ocenił w piątek w Katowicach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji poświęconej systemowi zniżek.

- Moim zdaniem za kilka miesięcy będzie wstydem nie należeć do Karty Dużej Rodziny - i dla samorządów, i dla partnerów biznesowych - nie tylko ze względu na społeczną odpowiedzialność biznesu, ale także wartości ekonomiczne, jakie się z tym wiążą - możliwość przyciągania dużej ilości klientów - powiedział minister dziennikarzom.

W całym kraju z kart korzysta ponad 1,2 mln osób, złożono dotychczas 1,4 mln wniosków o wydanie karty. W woj. śląskim zamówiono prawie 131 tys. kart. Rodziny 3+ mogą skorzystać ze zniżek na telefon, paliwo, artykuły spożywcze, odzież, bilety do muzeów, karnety na basen, usługi bankowe czy medyczne.

ycipk-3hunul

- Pamiętam te wręcz ironiczne uśmiechy, kiedy zaczynaliśmy i partnerów było jeszcze niewielu. Karta stała się symbolem polityki rodzinnej, którą od 4 lat prowadzimy. Mam nadzieję, że utrzymamy to tempo. Teraz wkraczamy w drugi etap, gdzie będzie jeszcze większa promocja, pozyskiwanie partnerów i integracja kart samorządowych i ogólnopolskiej - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Rośnie dzietność. Dzięki programom rządu?

Podczas konferencji przypomniano też inne elementy polityki prorodzinnej wprowadzone w ostatnich latach, jak roczny płatny urlop rodzicielski, ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych, darmowe podręczniki dla części uczniów, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach.

500 zł to za mało? Eksperci o prorodzinnych obietnicach kampanii

ycipk-3hunul

Według wicewojewody śląskiego Mirosława Szemli, w woj. śląskim dało to już przełożenie na wzrost dzietności. Jak podał, w 2012 r. w regionie przyszło na świat 42 400 dzieci, w 2013 r. - 42 515, w 2014 - 42 595, a w pierwszym półroczu tego roku - 21 tys. 776.

- Jeśli ta tendencja utrzyma się, a w drugim półroczu z reguły rodzi się więcej dzieci, będziemy mieli 43,5 tys. dzieci. Zapewne duży udział w tym pozytywnym trendzie miały te programy - uważa wicewojewoda.

Korzystają nie tylko rodziny

Karta Dużej Rodziny jest wydawana bezpłatnie każdemu członkowi Rodziny 3+ spełniającemu warunki określone w ustawie. Rodzice, przez których rozumie się także rodziców zastępczych lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat; osoby niepełnosprawne do terminu ważności orzeczenia o znaczącym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Karta przysługuje rodzicom niezależnie od ich dochodów.

ycipk-3hunul

Wśród podmiotów oferujących upusty są zarówno wielkie firmy - jak PKP, jak i małe, lokalne przedsiębiorstwa - np. pierogarnia czy zakład fryzjerski. Właścicielka salonu optycznego w Bytomiu, a zarazem matka trojga dzieci Joanna Wieczorek Kartę Dużej Rodziny ocenia pozytywnie.

- Na pewno efektem udziału w programie jest poprawa wizerunku firmy i wzrost liczby klientów. Przedsiębiorców może blokować to, że muszą coś dać od siebie, zrezygnować z części marży, chociaż większy ruch może to wyrównać. Ja przystąpiłam do programu, bo sama pochodzę z rodziny wielodzietnej i jestem matką trójki dzieci. Wiem, jak to jest i chciałam pomóc tym rodzinom - wiadomo, że okulary to towar pierwszej potrzeby - powiedziała.

Jej zdaniem należałoby położyć większy nacisk na promocję Karty Dużej Rodziny. - Sporo podróżujemy i nieraz spotkałam się z sytuacją, że ktoś nie słyszał w ogóle o takiej karcie. Bardziej rozpoznawane są karty gminne czy wojewódzkie - oceniła.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3hunul

ycipk-3hunul
ycipk-3hunul