Kary za wycinkę drzew mniej dotkliwe. Nowe prawo weszło w życie
Samorządowcy pozytywnie oceniają nowe prawo. Niektórzy obawiają się jednak, czy nowe przepisy nie są aż zbyt łagodne.
W życie weszło prawo, dzięki któremu mniej zapłacimy za zgodę na wycinkę drzew, niższe będą też kary za nielegalne ich usunięcie. Do tego zmieniły się zasady co do możliwości usuwania drzew bez zezwolenia. Wprowadzenie nowych przepisów wymusiła decyzja Trybunału Konstytucyjnego, według którego dotychczasowe prawo było niezgodne z ustawą zasadniczą.
Do tej pory trzeba było zapłacić za wycinkę każdego drzewa, którego wiek przekraczał 10 lat. Teraz wiek będzie już bez znaczenia, a zezwolenie i opłaty będą zależały od wielkości obwodu pnia.
Wprowadzone 28 sierpnia zmiany mają obniżyć horrendalnie wysokie kwoty, sięgające w niektórych przypadkach setek tysięcy złotych. Teraz trzeba będzie płacić mniej więcej tyle, ile wynosi koszt odtworzenia ściętego drzewa.
Na przykład opłata za usunięcie świerka rosnącego w parku i mającego 100 cm obwodu będzie obecnie kosztować około 9,6 tysiąca złotych. Przed wejściem w życie nowych przepisów byłoby to około 18 tysięcy złotych - wyliczył portal TVN24.
Nowe przepisy zakładają też, że im drzewo starsze (o obwodzie powyżej 300 cm), tym jego wartość mniejsza. Bo - jak tłumaczy ustawodawca - z roku na rok taka roślina coraz bardziej obumiera.
Dodatkowo zmniejszone zostały sankcje za nielegalną wycinkę drzew. Teraz kara stanowi dwukrotność ceny legalnej wycinki (przed zmianą przepisów była to trzykrotność). Nowa ustawa przewiduje też możliwość wycinania krzewów z przydomowych ogródków bez konieczności pytania o zgodę urzędników. Zgody nie będzie też wymagało usuwanie drzew podczas akcji ratowniczych. Skorzystają na tym na przykład strażacy.
Samorządowcy pozytywnie oceniają nowe prawo - pisała w czasie głosowania nad ustawą "Gazeta Prawna". Niektórzy z nich obawiali się nawet, że nowe kary są za niskie. 28 sierpnia weszła w życie część nowego prawa dotyczącego wycinek drzew, całość przepisów zacznie obowiązywać w styczniu 2016 roku.