Trwa ładowanie...

Kasa fiskalna za jedną transakcję

Przedsiębiorco! Nie masz kasy fiskalnej, to uważaj. Wystarczy jedna jedyna transakcja, a pojawia się konieczność zainwestowania w urządzenie do wystawiania paragonów - pisze "Rzeczpospolita".

Kasa fiskalna za jedną transakcjęŹródło: WP.PL, fot: Damian Wis
d3tdr16
d3tdr16

Aby być zwolnionym z posiadania kasy fiskalnej, trzeba przestrzegać limitów. Jest to 20 tys. zł obrotu rocznie, co jest kwotą dość niską. Jednak fiskus wlicza do niej także sprzedaż okazyjną.

Gazeta opisuje przypadek lekarki, która prowadziła prywatny gabinet i do tej pory nie przekraczała limitu, więc nie miała kasy. Sprzedała jednak za 23 tys. zł firmowy samochód. Nabywcą okazała się osoba fizyczna i w takim przypadku fiskus nie ma wątpliwości - trzeba kupić kasę i ewidencjonować w niej usługi medyczne. Takiego zdania była Izba Skarbowa w Poznaniu, wydając interpretację.

Jeszcze ciekawiej robi się w przypadku sprzedaży firmowego telefonu. Tutaj żadne limity nie mają znaczenia. Wystarczy sprzedać telefon nawet za 100 zł, to i tak tracimy prawo do zwolnienia z posiadania kasy. Chyba że sprzedamy go pracownikowi lub innemu przedsiębiorcy.

d3tdr16

Problem z okazyjną sprzedażą mają nie tylko mali przedsiębiorcy, ale i firmy z większymi obrotami, które na co dzień nie handlują z konsumentami. Jak twierdzi Janusz Menekina, właściciel biura rachunkowego, sprzedaż starego samochodu osobie fizycznej może spowodować utratę prawa do zwolnienia.

W normalnym przypadku po dwóch miesiącach musimy kupić kasę i ewidencjonować w niej sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Nie ma takiego obowiązku jednak, jeśli takiej sprzedaży nie prowadzimy. Przykładowo, prawnik współpracujący tylko z firmami sprzedaje osobie fizycznej samochód, przekracza limit, ale nie musi inwestować w kasę, bo nie planuje już żadnej transakcji z konsumentami.

Inna sytuacja ma miejsce, gdy przedsiębiorca, który już stracił prawo do zwolnienia, ma zamiar dokonać sprzedaży, także okazyjnej, na rzecz osoby fizycznej, musi - bez względu na jej wartość - nabyć kasę i zaewidencjonować transakcję.

d3tdr16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tdr16